Морските пехотинци на военните сили на Америка са физически и психически обучени толкова категорично, че да останат живи на всяка цена. Те са най-добрите, когато става въпрос за бягство от наистина трудни ситуации.
Може да научим много от тях и техния опит, особено когато става въпрос за оцеляване в дивата природа.
1. Ако сте във вода със завързани ръце и крака, оттласкнете се от дъното, за да се върнете на повърхността
След като стигнете до повърхността, свийте коленете си и след това извийте гърба си, за да може да дишате. Повторете.
2. Винаги вървете надолу по пътя, за да намерите чиста вода
Ако ви свърши вода, опитвайте се да вървите надолу по пътя, защото водата тече в тази посока. Това ще ви помогне да намерите чиста вода, за да не се обезводните.
3. Ако изпаднете в паника, визуализирайте крайната цел и правете малки стъпки към постигането й
Това ще ви попречи да преосмислите и ще увеличи шансовете си да оцелеете, докато се съвземете и организирайте.
4. Извийте гърба си, ако сте в кал или блато
Ако се окажете в тази ситуация, легнете по корем, изпънете врата и опънете гърба си. Това ще ви помогне да получите кислород по-бързо, тъй като той ще влезе в белите дробове по-лесно.
5. Ако се загубите, следвайте малки рекички или потоци
Малките реки се сливат с по-големи реки. Тези реки трябва да водят до населени места, където може да намерите помощ.
6. Никога не палете огън вътре в пещера
Топлината от огъня кара скалите да се разширяват, така че никога не трябва да палите такъв в пещера. Разширяващите се скали в крайна сметка ще се спукат и може да ви затрупат . Ако сте вътре в пещера и се нуждаете от топлина, опитайте се да напалите огън отвън.
7. Ако сте завързани, използвайте зъбите си
С тях дръпнете възела към себе си, за да се освободите. След това търкайте китките една в друга. Внимавайте обаче да не дърпате въжето твърде силно, защото може случайно да го стегнете.
8. В случай на експлозия легнете по корем, покрийте главата си с длани, кръстосайте краката и дръжте устата си отворена
Трябва да отворите устата си, за да предотвратите пръскането на белите дробове и тъпанчета от шока.
9. Винаги носете кибрит в метална или пластмасова кутийка
Кибритът ще ви спаси със сигурност от измръзване. Съхранявайте го в метален или пластмасов калъф. За всеки случай го потопете в горещ восък, изчакайте да изстине и тогава го приберете в кутийката. Това ще го направи още по-водоустойчив.
10. В случай на измръзване, загрейте зоната с хладка вода, след това поставете превръзки и памук между всички засегнати пръсти
Ако се окажете с измръзване, трябва да се погрижите за него възможно най-скоро. Никога не използвайте топла вода, защото това ще влоши нещата. Загрейте областта с хладка вода и превържете всички пръсти. След това поставете памук между тях, за да не докосват. Също така никога не търкайте засегнатата област.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари