Ще погълнат ли Путин плаващите пясъци на Украйна, както стана със Садам в Кувейт?

08 April 2022
Мохамед Халаф
Садам Хюсеин
Садам Хюсеин
  • Иракският диктатор също искаше да не се плаща в долари за нефта
  • Съветниците и на двамата не им казват нищо, което те не искат да чуят
  • Защо стратегията на Запада към Ирак не може да сработи при Русия, пише "168 часа"

Повече от 40 дни светът наблюдава с тревога руската военна интервенция в Украйна. Тази агресия предизвиква отрицателен международен отзвук и доведе до различни санкции спрямо Кремъл от страна на целия свят. В същото време войната

извиква у всеки от нас спомена за подобно

вмешателство в чужда държава от 90-те години, когато Садам Хюсеин – бившият иракски диктатор, нахлу и окупира Кувейт.

Много анализатори правят паралели между това, което направи Садам в Кувейт, и това, което разиграва в момента руският президент в Украйна. Виждаме, че в Ирак има хора, които подкрепят Путин и шестват с негови портрети в определени квартали на Багдад. Тези райони са под контрола на проиранските въоръжени групи, които са съюзници на Русия и врагове на Запада.

Има и иракчани, които са на друго мнение. Те смятат, че санкциите, наложени срещу Ирак преди 30 години, са

подобни на тези, с които в момента Западът наказва Русия

Връщат се мрачните и болезнените спомени от тази епоха от историята на иракската държава. Преди няколко седмици Ирак плати на Кувейт последния транш от компенсациите, които ООН определи като обезщетение за агресията. Те бяха общо повече от 52 милиарда долара.

В социалните мрежи се вижда, че иракчаните масово подкрепят Украйна.

Забелязваме, че тези, които преживяха ужаса на санкциите и икономическата война срещу Ирак през тези години, изразяват съчувствие към съдбата на украинците и казват:

“Нашите сърца са с цивилните украинци,

защото и ние като тях вкусихме горчивината на войната и нейните катастрофални последици върху нас.”

Кувейт като окупирана преди повече от 30 години от Ирак страна има различен подход спрямо руската военна интервенция в Украйна в сравнение с всички останали арабски държави. Тя е единствената, която моментално осъди агресията на Русия.

Нещо повече – тя беше единствената от страните от Близкия изток, която миналия месец подкрепи резолюцията в Съвета за сигурност на ООН, призоваваща за спиране на това нашествие.

Външното министерство на Кувейт обяви подкрепа на тази резолюция с декларация. С нея държавата Кувейт осъжда използването на сила и заплахи в международните отношения и изразява притеснение, тревога и съжаление от това, че Русия напада една мирна, съседна, православна държава. В документа се призовава към спазване на принципите на международното право, устава и хартата на ООН, които задължават всички държави

да уважават суверенитета на другите държави

и тяхната национална сигурност, и утвърждават, че разрешаването на различните проблеми и конфликти трябва да става чрез мирни средства.

В същото време Кувейт настоява да бъдат уважавани независимостта и суверенитетът на Украйна. Пострадалата от Садам Хюсеин страна добавя, че подкрепя всички международни усилия за спиране на агресията срещу Украйна, както и за защита на правата на цивилните й граждани. В този контекст експертът по руските въпроси във Вашингтонския институт за Далечния изток Анна Боршчевская направи сравнение между нашествието на Садам в Кувейт и това на Русия в Украйна. Според нея и в двата случая една по-голяма и по-агресивна държава обявява неоправдана война срещу нищо неподозираща своя съседка и се опитва да заплашва целия свят.

В интервю пред американската тв Al Hurra Боршчевская казва, че Кувейт със сигурност в момента си спомня издевателствата, които Садам Хюсеин извършваше срещу гражданите на тази държава. Именно кувейтците много добре осъзнават и разбират какво се случва в Украйна повече от всички арабски държави.

Отношенията между Русия и Украйна наистина са исторически.

Между двете държави няма разделителни линии.

Същото както между Ливан и Сирия, както между Ирак и Кувейт. Но това не означава, че волята на Сирия трябва да надделява в Ливан или волята на Русия – в Украйна, или волята на Ирак – в Кувейт.

Какви са приликите и разликите според анализаторите между подхода на Садам и на Путин, четете ТУК.

Кадър от нашествието на Ирак в Кувейт през 1990 г.
Кадър от нашествието на Ирак в Кувейт през 1990 г.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/