Музикантът щял да хвърли бомбата на 23 октомври
Джиесемът на прочутия музикант Иво Папазов-Ибряма звъни с мелодията на “Моминско хоро”. Така е иззвънял и в мига, когато му съобщили, че скоро ще получи от Америка голяма световна награда за музика и за музиканти.
“Ще я обявят по време на наш концерт на 23 октомври, неделя, в Португалия, ще бъде голяма бомба”, казва загадъчно виртуозът на кларинета. Не желае засега да разкрива повече с уговорката, че съобщава това за първи път пред “24 часа”.
Тази година Ибряма навърши 70 години.
Преди 4 г. призна пред “24 часа”, че се цели в наградата “Грами”,
която иска да спечели с българска музика. Остава загадка дали пък не е постигнал и тази своя мечта.
Досега най-големият му международен успех е присъдената му през 2005 г. награда на Би Би Си за световна музика в раздела за етномузика - за издадения две години по-рано албум “Панаир”. С него щял да стигне и по-далече, но българските му издатели отказали да дадат лиценза си за него на продуцента му Джо Бой.
Но открай време той казва, че свири и твори не за награди, а заради публиката. Така направи и във вторник, когато
в Созопол му връчиха приза “Аполон Токсофорос”
- голямата награда на фондация “Аполония”. Статуетката се присъжда ежегодно от 1999 г. Ибряма и неговият оркестър “Тракия” се отблагодариха с голям концерт, който на място за 150 души събра най-малко 700. Освен голям музикант той е и добър психолог, който подрежда парчетата в концертите си според настроението на публиката. Решава предварително само с какво ще започнат, по-нататък импровизират.
В Созопол стартирали с “Беломорска сюита” и след това решавали в движение. Завършили с дълго-дълго хоро, в което звучи музика от различни етнографски области на България.
70-ият му рожден ден е най-дългият в живота му. Започна, разбира се, на самата му рождена дата 16 февруари. Концертът край морето оня ден също мина под знака на годишнината. Преди това - в последния ден на юли, над Калофер в местността Паниците хиляди се събраха, за да празнуват заедно с Ибряма юбилея му. По всичко личи, ще продължат и в Португалия.
“Забелязал съм, че моята публика си е една и съща, само че през годините все повече млади хора идват на нашите концерти”, споделя още Ибряма. Затова и съобразяват все повече репертоара си с тях - в Созопол с оркестър “Тракия” пя и младата народна певица Петя Панева, снаха на дългогодишния участник в оркестъра Васил Денев.
За изненада на всички тя представи
популярна родопска песен в рок вариант,
който се харесал на всички. “Модерен фолк свирим, а не глупости”, обобщава Ибряма.
“Аз винаги сбъдвам идеите си”, казва музикантът. И понеже те се раждат непрекъснато, той е взел един бележник, в който вписва само началото, за да му подскажат записките след това какво му е хрумнало.
Признавал е много пъти: уморява ме славата, а не работата. Но май няма нищо против да получи още една доза от тази сладка умора.
Пак в аванс издава, че много скоро
предстои да издадат нов албум,
който е нарекъл “Оттук-оттам”. Надява се да го покаже в Португалия. Събитието се очаква с нетърпение и интерес от музикалния свят, тъй като Ибряма и оркестър “Тракия” не са издавали албум от 2006 г., когато излезе “Полетът на сокола”. По този повод твърди, че всяко зло е за добро. Някои може да издават всяка година по един албум, но какво от това, дали са ги запомнили?
“Албумът ще бъде в две части с различна, не само българска музика. Този голям двоен албум ще има както хороводни мелодии, така и музика за слушатели - критици и познавачи.
Няма да го записвам в студио, а на концерт на живо,
за да има атмосфера - искам да се чуват викове, песни, ако щеш - и псувни. Настроението тук е много важно, за да вземем акъла на публиката”, коментира Иво Папазов.
Няма да му е трудно да постигне това с оркестър “Тракия”, тъй като с повечето музиканти са заедно от времето, когато се събрали за първи път през 1978 г. И не им трябват много репетиции, за да изсвирят която и да е мелодия.
“Нешко Нешев е с мен от 40 години, Васко Денев - от 35, но напоследък боледува, барабаниста Сали Фали го взехме 17-годишен, вече е на 61”, изброява Ибряма. За съжаление, преди 4 г. кавалджията им Матьо Добрев починал. На неговото място взели Ненко Цачев - млад и образован, модерен музикант.
“Не сме се карали с тях. Ако все пак някой се кара понякога, това съм аз, за да върви работата. Другите слушат”, открехва част от кухнята ръководителят на оркестъра.
Но преди Португалия ги чака много работа. Много от българските гурбетчии, които работят в чужбина, се връщат през лятото у нас и вдигат сватби, при това - не само в събота и неделя. Канят често оркестър “Тракия” - през последните седмици свирили в Плевенско и Видинско, в Първомай, Кнежа и Хасково. Бяха и в Германия, но това за него вече е затворена страница.
Най-скорошната изява, която им предстои, е концерт за празника на Съединението в град Съединение, Пловдивско.
През годините, когато е бил на сцената, Ибряма винаги е спазвал две железни правила, които си наложил сам - никога не свири на плейбек, защото почти винаги импровизира, и винаги свири прав. Напоследък обаче заради болки в коленете и кръста му се налага да сяда, когато свири. И да ходи с бастун. Когато
го питали защо е с бастун, най-често отговарял: За авторитет
Вече не иска да го забъркват с политиката, но признава, че няма да откажат, ако някъде ги поканят да свирят срещу заплащане на предизборна проява. Макар че има всички основания да се сърди на политиците - през годините така и не дойде неговият ред да получи парична помощ от тези, които парламентът гласува за хората на изкуството.
“Дадоха пари на рокаджии милионери, а на нас, народните музиканти, които всъщност прославяме България по света - не. А някои от моите по-млади колеги трябваше да дадат инструментите си по заложните къщи, за да оцелеят”, ядосва се Ибряма. С Йълдъз Ибрахимова неотдавна били в списък за такива поощрения, но парламентът така и не събрал кворум, за да го гласува.
В момента музикантът не получава пенсия въпреки своите 70 години. “Не съм ходил в НОИ, не съм подавал документи. Какво, за да ми дадат социална пенсия от 170 лева ли, то ще бъде срамно”, категоричен е Иво Папазов.
ХХХ
Не било "Грами", Ибряма става "Артист на 2022 година" по скалата на WOMEX
Виртуозът на кларинета Иво Папазов-Ибряма няма да получи наградата "Грами", но взема не по-малко авторитетно отличие: той ще бъде обявен за "Артист на 2022 година" от водещата мрежова платформа на световната музикална индустрия WOMEX. Това стана ясно в неделя. Самият музикант не пожела да разкрие пред "24 часа" в края на миналата седмица каква точно награда ще получи на 23 октомври - дата, на която гарантира, че ще хвърли бомба, но сайтът на WOMEX, където вече пише за приза, го издаде. Той се присъжда за първи път на българин. Ибряма го получава заради неподражаемия си музикален стил и уникалното му умение да смесва балкански ритми с джаз и рок.
До момента най-големия му международен успех бе присъдената му през 2005 г. награда на Би Би Си за световна музика в раздела за етномузика за издадения две години по-рано албум "Панаир".
Досега отличието на WOMEX е отивало при музиканти от САЩ, Иран, Унгария, Канада, Турция и други страни. То се връчва от 1999 година насам, като първите му носители са британски и кубински музиканти.
Наградата ще бъде обявена и връчена официално на 23 октомври, когато в 125-годишния общински театър на португалската столица Лисабон "Сан Луиш" ще има концерт на Ибряма и неговия оркестър "Тракия". Този концерт е част от 5-дневния музикален маратон с участието на изпълнители от 90 държави, който WOMEX организира в Португалия.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари