Фондация се бори за приемане на закон за споделеното родителство, заимстван от Гърция
Над 50 хил. деца страдат от липсата на бащи и затова в началото на декември Слави Несторов основава фондация "За споделено родителство", чрез която на 26-и, в Деня на бащата, излезе на протест заедно с още 500 души. Те се борят да се спре родителското отчуждение и децата да растат в нормална среда.
"Изготвения проектозакон ще внесем в края на януари през следващата година и се надяваме да бъде приет – посочва пред "24 часа – 168 истории" Слави Несторов. - Искаме да се промени сегашното статукво. Когато има съдебни дела и родителски войни, максималният времеви режим за единия от родителите, в повечето случаи бащите, е два уикенда в месеца. Така той се превръща в известното "неделен татко" или "неделна мама". Повечето европейски страни са въвели споделеното родителство, дори съседните Гърция и Румъния, а примерът показва, че това е
успешен модел
В този случай двамата родители съвместно вземат решения за децата - къде да учат, какво да тренират или с какво да се занимават. Физически детето ще прекарва минимум 35% от времето при един от двамата родители. Тоест 1/3 от времето си ще бъде с бащата или майката и това ще бъде оборима презумпция в семейния кодекс. В Швейцария този модел е въведен още в края на 80-те години. Доказано е, че е най-добрият за детето и по този начин то се развива, без да страда от емоционална липса. Детето има право на двама родители и има нужда и от двамата, въпреки че са разделени. Допреди 2 г. и аз самият не знаех за споделеното родителство, но личният мотив беше генераторът да задвижа цялото нещо и да видя колко е дълбок социалният проблем на обществото."
Всъщност у нас тази битка се води още от 2010 г., когато адвокат Карло Луканов (синът на Андрей Луканов – б.р.) създава сдружението "Бащи за отговорно родителство", но опитите му досега са неуспешни. В момента статистиката показва, че повечето новосъздадени семейства се разделят през първите 5 г. и около 20% от децата страдат от липсата на единия родител.
"В САЩ и Европа едно на всеки 5 деца са в същата ситуация – обяснява Несторов. - Заради родителските войни детето става жертва. И става така, че в България растат деца, които са сираци при живи родители. Доказано е, че тези, които растат без бащи, са по-агресивни, имат психични проблеми и проблеми в училище. Емоционалното им здраве е много разклатено. В момента законът позволява споразумение за споделено родителство между двамата родители само ако те се разбират. Ние искаме това да е задължение. Разбира се, трябва да има и много добър институционален контрол, защото сега дори да е предписано единият родител да вижда детето два пъти в месеца, това не се спазва. Според личния ми опит Дирекция "Закрила на детето" е напълно безсмислена институция, която не помага, а разпалва
родителската война
Затова трябва да се спазват приетите споразумения и предписаните от съда привременни мерки. Ако го направим сега, инвестираме в бъдещето, защото представете си колко деца не получават жизнената енергия на бащите."
Промяната в семейния кодекс обаче може да отвори вратичка към бащите насилници, престъпници и алкохолици, от които жените се опитват да избягат.
"Доста съм мислил по този въпрос, защото наистина има такива хора, но тук отново опираме до въпроса за контрола – категоричен е Слави Несторов. - Тоест институциите трябва да функционират така, както трябва. Ние имаме МВР, което работи 24/7 и има достатъчно психолози, които могат да реагират веднага. Защото ако бащата или майката е наркоман или пияница, със сегашната ни медицина това може лесно да се докаже само за една седмица. Ако това е регулярно, този човек няма място до детето. От друга страна, тези хора, които не са близо до децата си, стават безотговорни, а със закона това ще се промени. Вероятно сте чували поговорката: „Лош, добър, това ти е татко, лоша, добра, това ти е единствената майка". Никой не може да замени тази роля."
Несторов се надява, че проектозаконът ще бъде приет и това ще помогне да се преодолее проблемът с агресията и насилието при децата.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари