Проф. Николай Овчаров попаднал на разбит самолет в австралийската джунгла

26 February 2024
24 часа
Проф. Николай Овчаров е на подготвяно от години пътешествие в Австралия и Нова Зеландия.
Проф. Николай Овчаров е на подготвяно от години пътешествие в Австралия и Нова Зеландия.

„Буквално прелитаме над най-малкия континент – от Сидни към Мелбърн на юг, а после на север – към Кернс. Да припомня, че на север тук значи към тропическите ширини, към екватора. Така се озоваваме в джунглата край Кернс, само на 800 км от Нова Гвинея. И неочаквано сред гъстите лиани, спускащи си от палми и евкалиптови дървета, събирам останките на военен самолет от Втората световна война. Точно като в американските филми за кървавите схватки с японците по тихоокеанските острови. И наистина това е C 23 Douglas, който е летял тук през 1942 г. по време на ожесточените бомбардировки от японците на австралийския град Дарвин, наречен втори Пърл Харбър. Наистина гледката на катастрофиралия сред джунглата самолет е уникална. Но се оказва, че това не е точно така. Всъщност пред мен е прочутият „Джеронимо", разказва археологът проф. Николай Овчаров.
По думите му този ветеран от войната взема през 1984 г. участие в хитовата лента „Небесни пирати" и е „катастрофиран" край Великия бариерен риф по крайбрежието на Австралия. „Но без съмнение гледката е велика и напомня за ужасите на тихоокеанската война. А моят път продължава – първо към Улуру, или Червената скала, най-голямото светилище на аборигените в Австралия, а после - при маорите в Нова Зеландия", допълва Овчаров.
Ученият е на подготвяно от години пътешествие в Австралия и Нова Зеландия. Сега той е на южния бряг на Австралия, където очаква излизането на пингвините.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/