Олимпийският огън за игрите в Париж всъщност не е огън, за да има още нещо различно в 33-ото издание на летния вариант на най-високия спортен форум.
С оглед по-скромни разходи и екологично отговорно поведение от Националната електрическа компания на Франция EDF създадоха продукт, който създава много добра илюзия за горящи пламъци.
За нея обаче не се използва каквото и да е гориво. Имитацията на огън става чрез вкарване на последна генерация LED светлина от 40 крушки във воден облак.
През деня модификацията на огън е в специален жертвеник на площад “Тюйлери” във френската столица и може да бъде видян след записване. В първия ден след откриването желаещите да го направят бяха над 100 000. Това се случва безплатно.
През нощта модернистичният огън се издига чрез въздушен балон в небето над Париж и от 60 метра височина обикаля столицата за величествена гледка.
Балонът е препратка към първия такъв, захранван с водород, който е създаден през декември 1783 г. от братята Шарл и Ноел Робер. Успоредно с тях същото правят и братята Монголфие.
Иначе истинският олимпийски огън е във фенер, който виси на пилон на площад “Тюйлери”.
“Толкова съм щастлив от това, което се случва, не е за вярване”, коментира дизайнерът Матьо Леханер.
“Всяка вечер след 20,00 часа започват да се трупат тълпи и след това в 22,00 часа, когато жертвеникът е запален, има изключителна атмосфера”, разказва 49-годишният Леханер.
Символът на Париж - Айфеловата кула, е построена за Световното изложение през 1889 година и е трябвало да бъде разрушена. Това никога не се е случвало.
Леханер каза, че би било огромна чест, ако пламъкът може да остане запален и в бъдещето и така да последва съдбата на Айфеловата кула.
Дали ентусиазмът ще продължи и дали властите искат той да остане, ще определят съдбата му. Засега е предвидено жертвеникът да бъде демонтиран след игрите.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари