На всички им се е случвало да прекарат часове в заседнал влак или да чакат на летище заради грешка при софтуерна актуализация. Тези моменти на неочаквана изолация могат да бъдат предизвикателство, но ситуацията се усложнява, ако си заседнал в безкрайния космос.
Санита Уилиамс и Буч Уилмор (старши астронавти на НАСА) се оказаха в капан по време на мисия на Международната космическа станция ( МКС). Дуото напусна Земята на 5-ти юни за планирана осемдневна мисия, но нещата не се развиха по план и те вече са в космоса повече от 63 дни. Това се случи след проблеми със системата за задвижване на Boeing Starliner (новият космически кораб, който тества компанията). Двигателите на кораба имат проблеми с включването и течове на масло. Въпреки редицата направени теста от инженерите на НАСА, които са изпробвали машината на Земята и в орбита. Те още не са наясно каква е причината за възникналия проблем. Това кара НАСА да се съмнява в безопасността на астронавтите. Заради това нараства вероятността Starliner да бъде изпратен обратно на Земята без екипаж, докато Уилиамс и Уилмор може да се наложи да удължат престоя си на МКС до началото на 2025 г. Другата алтернативна възможност е да се използва корабът SpaceX Crew Dragon, за да ги приберат обратно.
На 7 август специалисти от НАСА описаха подробно проблемите с двигателя и тласкачите на кораба. Те разкриваха за течове в задвижващата система и това, че някои от двигателите отказват. Това, което обърква още повече инженерите обаче е тестовете направени в орбита, тъй като тласкачите се представят отлично. Докато НАСА не се доверят напълно на задвижващата система, полетът към дома за астровнавтите е малко вероятен. „Нашите шансове за връщане на Starliner без екипаж се увеличиха малко въз основа на начина, по който се развиха нещата през последните седмица или две", заявява директора на космическите операции на НАСА Кен Бауърсокс.
Ако космическият кораб лети обратно празен, НАСА планира да стартира мисия Crew-9. Четириместен космически кораб SpaceX Crew Dragon само с два астронавти на борда ще напусне Земята. Уилиамс и Уилмор ще останат на станцията до февруари 2025 г. и ще се върнат с този кораб. Четиримата други астронавти на НАСА, които в момента са на МКС, ще се завърнат на Земята през септември. След това на станцията ще останат общо седем души: четирима астронавти и трима руски космонавти, което е стандартният състав на екипажа на МКС. „Докато са там, ние имаме допълнителни ръце, те могат да вършат много работа, но също така използват повече консумативи и запазси. В един момент трябва да се върнем към нормален размер на екипажа", споделя Бауърсокс.
Някои от астронавтите на НАСА разкриват, че има далеч по-лоши места, на които човек може да попадне. „Космическата станция всъщност сега е със седем спални и три бани. Водата е в изобилие и има повече от достатъчно храна. Може да е малко претъпкано вътре, но гледката от прозорците към Земята е наистина хипнотизираща", споделя Виктор Глоувър, който е прекарал шест месеца на МКС през 2020-21 г.
Уилиамс и Уилмор са двама от най-опитните астронавти на НАСА и организаторите на мисии работят, за да извлекат най-доброто от ситуацията, като ги интегрират в ежедневния график и използват техния опит при тестването на Starliner. Очаква се заради тази ситуация да преминат към статут на пълноправни членове на експедиционния екипаж. Те ще поемат типични задължения, като поддръжка на станцията и вземане на участия в научни изследвания.
Представителите на НАСА заявиха, че окончателното решение как ще постъпят в тази ситуация трябва да бъде взето до средата на август.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари