Индия въведе в експлоатация първата наземна аналогова базова станция "Луна - Марс" за разработване на технологии за изучаване на дълбокия космос, която предлага и условия за приспособяване на човека за живот на тяхната повърхност, съобщи Индийската организация за космически изследвания (ISRO).
В изявлението й се посочва, че станцията ще симулира условията на живот на хората в междупланетна среда с цел подсигуряване на пилотирани полети на междупланетни космически кораби.
Наземната база разполага с прототип на зона за излизане на участниците в открития космос. Тя осигурява и всички условия за самостоятелно обитаване на хора в екстремна среда.
По-специално станцията е оборудвана с автономна система, използваща слънчева енергия, и предоставя възможност за отглеждане на растения, необходими за храненето на екипажите, на базата на хидропоника (отглеждане без почва върху питателна изкуствена среда).
Центърът за пилотирани космически полети на ISRO, съвместно със свои партньори, е изградил аналоговата станция в пустинен планински район близо до град Лех в Ладакх. Според учените ландшафтът, суровите природни условия и екстремните температурни колебания в този регион са идеални за симулиране на средата, в която астронавтите ще трябва да живеят и работят по време на мисии до Луната и Марс.
Аналоговата станция и експериментите в други научни съоръжения се очаква да изиграят ключова роля в пилотираните мисии на Индия до естествения спътник на Земята и Червената планета, посочват от ISRO.
По-рано министър-председателят Нарендра Моди възложи на отдела за космически изследвания на страната да създаде първата индийска пилотирана космическа станция до 2035 г. и да изпрати астронавти на Луната до 2040 г. Моди също така призова за разработването на програми за изстрелване на орбитална станция към Венера и модул за кацане на Марс, пише БТА.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари