Откриха нови доказателства за древен марсиански бряг

08 November 2024
MenTrend.bg
Марс Снимка: Pixabay
Марс Снимка: Pixabay

Благодарение на китайския марсоход "Чжужун" учени са събрали нови доказателства, че преди милиарди години на Марс е имало океан и че Червената планета далече не е била този пуст и сух свят, който познаваме днес, предаде Ройтерс.

"Чжужун" кацна в северната низина на Марс през 2021 г. Данните, получени от роувъра, и от орбитални космически апарати, показват наличието на геоложки характеристики, свидетелстващи за древна брегова линия.

Марсоходът анализира скали на повърхността на Утопия Планиция (Utopia Planitia) - голяма равнина в северното полукълбо на Червената планета.

Според учените данните от китайския орбитален апарат "Тянвън-1", "Марс Рикънисънс Орбитър" на НАСА и роботизирания шестколесен роувър показват съществуването на воден океан в период, когато Марс може би вече е станал студен и сух и е загубил голяма част от атмосферата си.

Те описват повърхностни характеристики като корита, седиментни канали и кални вулканични образувания, свидетелстващи за брегова линия, с доказателства както за плитка, така и за по-дълбока морска среда.

Учените изчисляват, че Утопия Планиция е била залята от вода преди приблизително 3,68 милиарда години. Повърхността на океана вероятно е била замръзнала в геоложки кратък период, отбелязва планетарният учен от Хонконгския политехнически университет Бо Ву, водещ автор на изследването, публикувано в сп. "Сайънтифик рипортс".

Океанът изглежда е изчезнал преди приблизително 3,42 милиарда години, казват изследователите. Водата е била силно замърсена, образувайки слоестата структура на отлаганията, добавя планетарният учен от Хонконгския политехнически университет и съавтор на изследването Сергей Красилников.

Подобно на Земята и другите планети от нашата Слънчева система, Марс се е формирал преди около 4,5 милиарда години. По времето, когато очевидно е съществувал океанът, е възможно преходът към негостоприемна планета вече да е бил започнал.

"Наличието на древен океан на Марс се предполага и изучава от няколко десетилетия, но все пак остава значителна несигурност", каза Ву. "Тези открития не само предоставят допълнителни доказателства в подкрепа на теорията за съществуването на марсианския океан, но и за първи път отварят дискусия относно вероятния му еволюционен сценарий", допълва ученият.

Водата е считана за ключова съставка за живота и наличието на океан в миналото насочва към перспективата, че Марс в някакъв момент - в началото на историята си, когато вероятно е имал плътна, топла атмосфера, е бил способен да приюти микробен живот.

Захранваният със слънчева енергия "Чжужун", кръстен на митичния китайски бог на огъня, започна работата си на марсианската повърхност през май 2021 г. Роувърът премина в хибернация през май 2022 г., вероятно в резултат на прекомерното натрупване на пясък и прах. Марсоходът надхвърли първоначалния си срок на мисията от три месеца.

Изследователите се опитват да разберат по-добре какво се е случило с цялата вода, която някога е била налична на марсианската повърхност.

Друго изследване, публикувано през август и основано на сеизмични данни, получени от роботизирания спускаем апарат "ИнСайт" на НАСА, показа, че огромен резервоар от течна вода може да се намира дълбоко под повърхността на Марс в напукани магмени скали.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/