Съпругата на Боби Мур се заобиколи с армия от адвокати, за да върне у дома фланелката на легендарния играч, с която печели световната титла през 66-а
„Железният херцог" Артър Уесли демонстрира брилянтни военни умения и разпилява армиите на Наполеон край Ватерло, но англичаните все пак биха подредили тази битка на второ място в класацията с най-великите британски победи. Първата позиция е запазена за гордите воини на „Трите лъва", които през 1966 г. пред 96 000 на „Уембли" печелят първата и последна засега световна титла.
След последния съдийски сигнал кралица Елизабет II връчва трофея „Жул Риме" в ръцете на капитана Боби Мур, а самият той е понесен на раменете на Джеф Хърст и Рей Уилсън. Велик момент, който винаги ще блести с ярки букви в съзнанието на британската нация. Точно заради това и най-дребната останка от онзи велик финал срещу ФРГ в наши дни е по-скъп от средно голям шлифован диамант. А фланелката на капитана Боби Мур би струвала цяла шепа диаманти. Нищо чудно, че тези дни се заговори за предстояща кървава война между съпругата на футболната легенда и частен колекционер за горната част на спортния екип, с който Мур играе във финалния мач на мондиала. Двете страни отказват да се споразумеят в някой изискан лондонски клуб, създаден именно за сключването на сделки, които нямат нужда от излишно внимание. Битката ще се пренесе в съдебната зала, а армии от адвокати подготвят документи и събират свидетелски показания. Как обаче се стигна дотук.
Както често се случва в историята на някои от безценните реликви, създадени от човешка ръка, в самото начало те са просто необходими предмети от бита. Самият Боби Мур едва ли е предполагал, че след десетилетия неговият червен екип с номер 6 ще струва не по-малко от 1 млн. паунда. Може би и заради това легендарният играч, който си отиде само на 51 години, в началото въобще не обръща чак толкова голямо внимание на спортното облекло и след края на кариерата си го прибира в някакъв шкаф на тавана в къщата им в Чигуел, Есекс.
В началото на 90-те години екипът мистериозно изчезва от семейната къща, а покрай смъртта на съпруга си през 1993 г. Тина Мур някак пропуска да се съсредоточи върху липсата на червената фланелка. По-късно вдовицата и двете деца на футболната легенда започват собствено разследване къде се е дянала ценната реликва, свързана с един от най-големите британски спортни успехи за всички времена. За зла беда през 2011-а от този свят си отива и синът на Боби Мур – Дийн, който едва на 43 е покосен от сърдечен удар. Майка и дъщеря обаче продължават издирването и през миналата година дори молят за помощ Английската футболна асоциация. Оттам призовават чрез медиите притежателят на екипа да го върне на роднините, а те на свой ред да го „изложат на показ пред нацията".
Година по-късно семейството на Боби Мур получава информация, че червената фланелка, произведена преди поведе от 50 години, се пази в колекцията на бизнесмена Невил Евънс, който на Острова е популярен със страстта си към екипите на легендарни футболисти и спортисти. Въпреки настоятелните си опити Тина Мур така и не успява да се свърже лично с популярния колекционер и затова се обръща към адвокатска кантора, която да поеме случая.
„Постигнахме пробив, получавайки достоверни данни, че фланелката на съпруга ми от световното през 66-а е в ръцете на частен колекционер. Призоваваме г-н Евънс да разкрие по какъв начин се е сдобил с нея и след това да ни я върне. За съжаление, до този момент не успяваме да установим контакт с другата страна, така че ще се видим в съда", категорична е Тина Мур. Бизнесменът Евънс, който се занимава с производството на гуми за спортни мотоциклети, до този момент отказва да разговаря с медиите. Негови близки обаче твърдят, че той се е сдобил съвсем законно с ценната футболна реликва и няма никакво намерение да я даде „без бой".
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари