Учени от университета в Ухан разработиха иновативен филтър, който може да премахне до 99,9% от микропластмасата от водата. Новият материал, направен от хитин и целулоза на хрущяла на калмари, ефективно се справя с различни видове пластмасови частици.
Филтърът, наречен Ct-Cel, демонстрира висока ефективност при тестове с различни размери и видове пластмаси, включително най-често срещаните замърсители. Дори когато филтърът е използван повторно до пет пъти, ефективността на отстраняване остава над 95%. Филтърът успешно се справи със задачата при различни условия: при филтриране на вода от езера, селскостопански напоителни системи и крайбрежни зони.
Материалът Ct-Cel има уникалната способност да се адаптира към различни видове микропластмаси поради множество междумолекулни взаимодействия. Това позволява на филтъра да "улавя" различни типове частици, включително полистирен, полиметил метакрилат, полипропилен и полиетилен терефталат. Освен това филтърът остава ефективен дори в присъствието на други замърсители като бактерии и разтворители.
Въпреки положителните резултати, разработката на филтъра все още е в ранен етап и са необходими обширни тестове, за да се оцени потенциалът му за търговско производство. Въпреки това, с около 4,6 милиарда тона пластмасови отпадъци, които вече се натрупват в околната среда, изследователите се стремят да въведат тази технология в ежедневието възможно най-скоро.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари