Stargate на Тръмп иска да създаде изкуствен свръхинтелект

07 February 2025
Мая Божинова
Изпълнителният директор на SoftBank Масайоши Сон и шефът на OpenAI Сам Алтман
Изпълнителният директор на SoftBank Масайоши Сон и шефът на OpenAI Сам Алтман

Обявяването на амбициозния проект за 500 млрд. долара Stargate от Доналд Тръмп преди седмици определено развълнува технологичния свят. Визионерската AI инициатива цели да трансформира американската индустрия за изкуствен интелект, като превърне САЩ в лидер на иновациите. 

Дали обаче Stargate Project ще бъде успешен, или ще се провали, светът тепърва ще види, но едно е сигурно - пред проекта се очертава път, осеян с редица предизвикателства - от намирането на квалифицирани работници до осигуряването на мощно електрозахранване. 

 Главни действащи лица в инициативата са част от най-изявените техгиганти в света - създателят на ChatGPT OpenAI, базираната в Калифорния Oracle, японската софтуерна фирма SoftBank, както и MGX - инвестиционният клон в областта на AI технологиите, създаден от правителството в Абу Даби през 2024 г. Партньори са още ARM, Nvidia и Microsoft. От OpenAI обясниха, че планираните инвестиции от 500 млрд. долара ще се осъществят през следващите 4 години, а компанията веднага ще вложи 100 млрд. долара начални такива. 

Очаква се проектът да разкрие над 100 хил. работни места, а на представянето му Тръмп обясни, че Stargate Project ще работи по изграждането на центрове за данни в цялата страна. Редом до републиканеца по време на гръмкото обявление в Белия дом бяха съоснователят на Oracle Лари Елисън, изпълнителният директор на SoftBank Масайоши Сон, както и шефът на OpenAI Сам Алтман. Последният благодари лично на Тръмп, който напоследък често е обграден от техгурута:

“Нямаше да се справим без вас, г-н президент”

Алтман освен това определи новата компания за най-важната за тази епоха, а американският президент я нарече “най-големия инфраструктурен проект за AI в историята на човечеството”.

Засега обаче не се знае много за Stargate Project, освен че проект с това име вече е в ход в Тексас. Лари Елисън хвърли малко светлина по този въпрос, като обясни, че става дума за текущ строеж на 10 центъра на данни с площ от близо 93 хил. кв. м. Тук обаче идва едно от главните предизвикателства, пред които Stargate Project е повече от вероятно да се изправи - енергията. AI инфраструктурата има нужда от изключително големи количества ток, за да работи нормално. Ако мегапроектът наистина иска да бъде разположен в цялата страна, то за това ще са нужни значителни подобрения в доставките на електроенергия, с които администрацията на Тръмп да се заеме.

Тексас е добра начална точка за компанията. Щатът е известен като процъфтяващ технологичен хъб, но доставчикът на ток там ERCOT вече е подложен на значително натоварване. Това буди опасения, че нуждите на Stargate биха довели в някакъв момент до сривове в електрозахранването, освен ако мрежата не бъде подобрена. Тук отново идва ролята на новата власт в САЩ. Екипът на Тръмп може бързо да премахне всякакви регулаторни пречки и да насочи допълнителни средства към проекта, за да улесни работата му.

Това вероятно ще стане скоро, тъй като Тръмп даде ясно да се разбере, че смята за жизненоважно за националните интереси на САЩ страната да запази позицията си на световен лидер в областта на изкуствения интелект. Налице е и конкуренцията с Китай, за която заговориха и от OpenAI. Оттам обясниха, че в световните фондове за финансиране на AI проекти има налични 175 млрд. долара, които чакат да бъдат усвоени, и предупредиха: “Ако САЩ не привлекат тези средства, те ще потекат към Китай, засилвайки глобалното влияние на Комунистическата партия”.

Реално обаче най-интригуващото, което OpenAI обяви във връзка със Stargate Project, е свързано със създаването на следващо поколение изкуствен интелект, известно като AGI (изкуствен общ интелект).

“Всички ние очакваме с нетърпение да продължим да изграждаме и развиваме AI - по-специално AGI”, коментира техгигантът. Изкуственият общ интелект е усъвършенствана форма на AI, която към момента все още не е налична. На теория тя представлява вид AI, който съответства или надминава човешките когнитивни способности. Някои експерти го наричат изкуствен свръхинтелект. Именно поради това създаването му буди притеснения в техсредите. 

Сър Демис Хасабис - съоснователят на Google DeepMind, неотдавна предупреди, че

AGI може да застраши човечеството, ако не бъде контролиран

Според Сам Алтман обаче изкуственият свръхинтелект ще е следващата стъпка напред за развитието за хората. Той е убеден, че инcтpyмeнтитe, бaзиpaни нa AGI, щe пoмoгнaт дa ce пpaвят нayчни открития и дa ce cъздaвaт инoвaции мнoгo пo-бъpзo, отколкото xopaтa мoгaт сега, a тoвa щe нaпpaви cвeта пo-пpocпepиpaщ.

Докато техгигантите и Тръмп не крият, че са въодушевени за Stargate, проектът може да се окаже ябълката на раздора между републиканеца и новия му най-добър приятел Илон Мъск. Техмилиардерът, който е част от новата администрация в САЩ начело на Департамента за правителствена ефективност (DOGE), открай време има пререкания с Алтман. Мъск заведе дело срещу OpenAI миналата година, като в съдебния иск твърди, че и компанията, и шефът ѝ са нарушили първоначалната ѝ мисия, като са поставили печалбите над ползата за човечеството. След като помогна за основаването на OpenAI през 2015 г., Мъск скъса връзки с нея, като представи същия аргумент.

“Те всъщност нямат пари”, заяви Мъск за Stargate, като Алтман побърза да отвърне на удара: “Осъзнавам, че това, което е страхотно за страната, невинаги е оптималното за вашите компании, но в новата ви роля (начело на DOGE) се надявам, че ще поставите Америка на първо място”. Шефът на OpenAI освен това отхвърли категорично твърдението, че Stargate няма финансиране.

Разрив обаче  май се заражда и между компанията на Алтман и Microsoft. Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела обяви, че не е бил информиран за детайлите около Stargate, като от думите му стана ясно, че компанията не иска да участва в проекта. Надела посочи още, че Microsoft ще гради coбcтвeнa инфpacтpyктypa зa изкycтвeн интeлeкт нa cтoйнocт 80 млpд. дoлapa. Мъск се намеси и тук, като заяви, че Microsoft има достатъчно пари, за да подкрепи подобни проекти, на което Надела отговори: “Всички

тези пари не са за вдигане на шум около AI,

а за създаване на полезни неща за реалния свят!”. След изявлението на Надела същевременно от компанията излязоха със становище, което гласи: “Microsoft подкрепя проекта Stargate и всички изявления относно нашия ангажимент от 80 млрд. долара към инфраструктурата имат за цел да подчертаят това, с което сме ангажирани, и не са реакция на нищо или никого”.

Важно уточнение за почитателите на sci-fi и историята на шпионажа е, че Stargate Project няма общо с едноименния научнофантастичен франчайз от 1994 г., нито с вече разсекретените психологически експерименти на ЦРУ от студената война под името STAR GATE, макар да е възможно името на проекта да е вдъхновено до някаква степен от тях.

Ключови думи
AI

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/