Китай има за цел да въведе технология за ядрен синтез за генериране на чиста енергия до средата на 21 век, за да създаде „изкуствено слънце", съобщава Bloomberg .
Термоядреният синтез е процес на сливане на леки ядра с освобождаване на енергия, симулиращ реакции вътре в звездите. За разлика от ядреното делене, той не произвежда радиоактивни отпадъци.
През 2023 г. Китайската национална ядрена корпорация основа China Fusion Corp., която привлече 240 милиона долара инвестиции за създаване на „изкуствено слънце". Устройството, създадено от учените, използва магнитни полета, за да съдържа плазма. Очаква се проектът да бъде завършен до 2050 г.
На 22 януари беше съобщено , че китайски физици от Института по физически науки Хефей (HFIPS) обявиха пробив в областта на генерирането на енергия от термоядрения синтез, поставяйки световен рекорд за продължителността на поддържане на стабилна плазма в експерименталния усъвършенстван свръхпроводящ токамак (EAST).
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари