Куче откри стогодишно уиски от времето на Сухия режим в САЩ

23 March 2025
MenTrend.bg
"Уискито е от марката Lincoln Inn, която не се произвежда от 70-те години на миналия век"
СНИМКА: Фрийпик
"Уискито е от марката Lincoln Inn, която не се произвежда от 70-те години на миналия век" СНИМКА: Фрийпик

Остин Контеджиакомо не си е мислил за море от уиски, когато през януари, докато разхождал кучето си на плажа в малкия американски щат Ню Джърси, намерил голям тайник с десетки бутилки от "златния" алкохол. Оказало се, че той дори бил доста отлежал, защото знаците по шишетата подсказвали, че те са били запечатани през 20-те години на миналия век - времето на сухия режим в САЩ. 

"Дори за човек като мен, който не пие, това е рядка находка", признава си Контеджиакомо.

„Историята зад нея е част от мистерията и наистина допринася за очарованието", казва 28-годишния спасител от хеликоптер на бреговата охрана от.

Контеджиакомо току-що се бил прибрал от 24-часово дежурство и решил да изведе пухкавата си овчарка Кода на разходка близо до кея Маргейт, южно от Атлантик Сити. 

"Всеки ден разхождам Кода по плажа, за да играем на топка. Понякога той има склонността да се търка в неща, които миришат странно. В един момент, когато му подхвърлих топката на петдесетина метра, той се затича към нея, но след няколко крачки се спря, свлече се на земята и започна да се търка по гръб в пясъка. Приближих се да видя какво е привлякло вниманието на му и видях, че под него има странна кафява бутилка с жълтеникава течност", разказва американецът.

„Помислих си, че това прилича на шише с урина. Затова извиках на Кода да се махне от нея, но след това на 5 метра се появи друга", продължава Контеджиакомо.

После Кода открил трета идентична бутилка и в този момент на американеца започнало да му става ясно, че с любимецът му са попаднали на нещо много по-интересно, от просто шишета с урина. Накрая той и кучето му намерили 11 стъклени бутилки, които се оказало, че са пълни догоре с рядко, старо уиски от марката Lincoln Inn.

Контеджиакомо се обадил на приятел, който бързо потърсил в интернет за какво става въпрос. Двамата научили, че Lincoln Inn е бил произвеждан в дестилерия в Монреал през 30-те години на миналия век и че компанията е прекратила дейността си през 70-те години. След което приятелят му го посъветвал да запази бутилките.

След като я прибрал у дома, Контеджакомо публикувал за находката си в Reddit, където общността на ценителите на уискито започнала да му разкрива на какво точно е попаднал. Потребителите го насочили към формата на диамант, която била гравирана на дъното на бутилките. Това било знак, че най-вероятно уискито е било бутилирано през 1928 г.

"Бутилките имат форма на колба и предвид вида на капачката им и други неща, повечето хора в Reddit ми казаха, че са били пуснати в продажба в края на 20-те години на миналия век", обяснява той.

Как точно бутилките с уиски са попаднали във водата, остава загадка.

"Предполагам, че контрабандистите са го пренасяли до брега на Джърси, а след това оттам са тръгвали с малки лодки по реката навътре в щата, за да го продават нелегално. Може би по време на Сухия режим крайбрежната алея е била гореща точка за трафик на незаконни стоки", смята Контеджиакомо.

Американецът твърди, че не се интересува от това да пие или да продава отлежалото си уиски.

"Шишетата ще изгубят символиката си, ако ги отворя. Дори и да е страхотно уиски или нещо подобно, не мисля, че ще оценя самото уиски толкова, колкото оценявам историята и начина, по който то е стигнало до тук", категоричен е той.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/