Американската технологична корпорация "ОупънЕйАй" (OpenAI), разработчик на чатбота "ЧатДжиПиТи" (ChatGPT), обяви днес, че се е споразумяла с инвеститорите си за набиране на 40 милиарда долара в нов кръг финансиране, което определя пазарната капитализация на компанията на 300 милиарда долара, предаде Франс прес.
Японският инвестиционен гигант "СофтБанк" (SoftBank) ще бъде водещият инвеститор в кръга за набиране на средства за корпорацията.
Според няколко медийни съобщения "СофтБанк", която вече е акционер, ще допринесе с 30 милиарда долара, а останалите ще дойдат от други инвеститори.
Според съобщения в медиите, споразумението предвижда незабавно изплащане на 10 милиарда долара, като остатъкът е разпределен да постъпи до края на 2025 година.
Десет от тези 40 милиарда долара ще бъдат изплатени само при условие, че корпорацията се преструктурира, за да премине от организация с нестопанска цел към такава, генерираща печалба.
Тази промяна в правната форма е обект на противоречия между някои от съоснователите на компанията, включително Илон Мъск, и съществуващите инвеститори, които искат да могат да възстановят инвестициите си.
Противопоставящите се на промяната в статута се опасяват, че "ОупънЕйАй" се отклонява от първоначалната си цел и дава приоритет на печалбите, което крие рискове от злоупотреби.
Докато ускорява растежа си, калифорнийската компания се нуждае от средства, тъй като влага милиарди долари в чипове, сървъри и центрове за данни, които захранват нейните генериращи модели с изкуствен интелект.
Въпреки че корпорацията очаква приходите ѝ да се утроят до 2025 г. и да достигнат 12,7 милиарда долара, "ОупънЕйАй" не планира да постигне рентабилност преди 2029 г., според вътрешни документи, цитирани от американските медии.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари