Фаторексия – да се мислиш за фиданка, а всъщност да си дъб

30 June 2022
Стефан Порязов

Фаторексията е хранително разстройство, кара някои хора да вярват, че са по-слаби, отколкото са в действителност. Какви опасности за здравето крие това състояние?
Фаторексията е вид дисморфофобия и няма нищо по-сложно от изкривеното възприятие на собствените ни тела. Да не може да видим собственото си затлъстяване и да се възприемаме като слаби, е изключително деликатен психологически феномен.
Фаторексията е по-очевидна след 45-годишна възраст. По това време вече са се появили сериозни здравословни проблеми като сърдечносъдови заболявания, хипертония и др.

Сред рисковете за здравето, които носи след себе си фаторексията, са:
• Появата на диабет
• Сърдечносъдови проблеми
• Сънна апнея
• Хипертония
• Дислипидемия (повишени нива на холестерол, триглицериди и др.)

Симптомите на фаторексията
• Човек, страдащ от фаторексия, избягва да гледа тялото си в огледалото. Затова той обръща внимание само на лицето си и се оглежда само в малки огледала.
• Не знае колко тежи.
• Винаги носи широки дрехи, за които твърди, че го кара да се чувства по-удобно.
• Отрича, че е с наднормено тегло. Ако някой направи коментар относно факта, че е с излишни килограми, страдащият от фаторексия или го отхвърля, или напълно го отрича.
• Обикновено твърди, че е с "едри кости", а не с наднормено тегло.
• Най-опасното е, че се храни натрапчиво и по нездравословен начин, прибягвайки до калорични храни, богати на мазнини и захари. Това е начин за облекчаване на безпокойство, стрес и притеснения...

Причината за фаторексията
През 2021 г. Италианският ауксологичен институт провежда изследване на фаторексията. Учените споменават теорията за алоцентричната блокада. Това означава, че пациентите използват силен защитен механизъм, защото не могат да понасят образа на физическото си аз.

Често това са хора, които преди пет, десет или 20 години са имали нормално тегло. Но поради работа, стрес или тревожност, хранителните им навици са се променили. Това довежда до драстична промяна в образа на тялото им, промяна, която те не искат да приемат и която продължават да отричат и подценяват.

Лечението
Експертите препоръчват приятелите и близките на фаторекдиците да не им повтарят, че са с наднормено тегло.
Най-добре е да ги попитат как са и дали може да им се помогне по някакъв начин. В интерес на истината, при заболявания като фаторексия, терапевтичната цел не е загуба на тегло. Това е да се обърне внимание на причината, поради която хранителните навици на страдащия са се променили.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/