Учени, начело с астрономи от Университета в Кеймбридж, откриха „най-силните досега" доказателства за извънземен живот, съобщи ДПА.
Изследователите са регистрирали химически следи от два редки газа в атмосферата на екзопланетата K2-18b, което може да означава наличие на биологична активност на около сто светлинни години от нас.
Използвайки данните, събрани от телескопа „Джеймс Уеб", учените са успели да определят наличие на газовете диметил сулфид и диметил дисулфид (съответно DMS и DMDS) в атмосферата на планетата.
На Земята DMS и DMDS са изключително продукт на живота, главно на същества като морския фитопланктон. Въпреки че източникът на тези молекули в атмосферата на К2-18b може да е и неизвестен химичен процес, резултатите от изследването предоставят най-силното досега доказателство, че живот може да съществува извън нашата Слънчева система, се казва в научния доклад.
Научният ръководител на изследването професор Нику Мадхусудан от Института по астрономия към Кеймбриджския университет заяви, че откритието приближава човешката раса към доказателството, че не сме сами във Вселената, и може да подскаже, че планетата „гъмжи от живот".
„Ако потвърдим, че на К2-18b има живот, това ще потвърди, че животът е много разпространен в галактиката", казва той пред Би Би Си. Професор Мадхусудан се надява да докаже съществуването на извънземен живот в близко бъдеще и заяви, че е окуражен от количеството газ, което екипът му е открил.
„Това е най-силното доказателство досега, че там вероятно има живот. Реалистично е да кажа, че можем да потвърдим този сигнал в рамките на една до две години", заяви ученият и допълни: „Така че, ако връзката на тези газове с живота е реална, тогава тази планета ще гъмжи от живот".
Това не е първият път, когато на K2-18b се откриват признаци на живот, тъй като и преди това астрономите са откривали следи на DMS, заедно с молекули на въглеродна основа, включително метан и въглероден диоксид. Предишното откритие беше първият случай, в който молекули на въглеродна основа бяха открити в атмосферата на екзопланета в обитаемата зона и това допринесе за настоящите изследвания, които предполагат, че тя може да е „хицеанска планета" - такава, която има потенциал да притежава богата на водород атмосфера и покрита с водни океани повърхност. Водни пари също бяха открити на К2-18b, на която има вода и температури, които биха могли да поддържат живот.
Засега заключенията на учените не са окончателни. Те планират да проведат допълнителни наблюдения на планетата K2-18b със същия телескоп, за да се уверят, че откриването на следи от газовете не е грешка при измерването.
В самата статия, публикувана в The Astrophysical Journal Letters, се отбелязва, че вече направените измервания показват значителна концентрация на въпросните газове в атмосферата. Те са силно реактивни, което означава, че молекулите им реагират бързо с други. По този начин сравнително високата концентрация може да показва, че има източник на тяхното постъпване в атмосферата, чиято роля може да се играе от биологични процеси.
Екзопланетата K2-18b се намира на 124 светлинни години от Земята и обикаля около звездата K2-18. Тя е 8,6 пъти по-масивна от нашата планета и 2,6 пъти по-голяма. Орбитата на планетата се намира в т.нар. „обитаема зона", допълва ДПА.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари