Какво не е добре да публикуваме в социалните мрежи

14 October 2022
Павлина Трифонова
Интимните фотографии може да се възприемат като отвратително натрапване на нещо, което останалите хора не успяват да постигнат.
Интимните фотографии може да се възприемат като отвратително натрапване на нещо, което останалите хора не успяват да постигнат.

Когато сте пили или ядосани, не влизайте в тях, съветва експерт по социален етикет

Времето, в което спонтанно бързахме да споделим в социалните мрежи свои снимки и мисли, изглежда, безвъзвратно отминава. Примерите за пострадали от подобно поведение вече са толкова много, че радостта от възможността да общуваш свободно с хора, които са на хиляди километри от теб, се замества от страх и подозрителност какво може да последва от собствената ти непосредственост в мрежата.

Да вземем само един от последните скандали, избухнали заради злоупотреба със споделено онлайн съдържание. Става въпрос за шумния съдебен процес между две футболни съпруги в Англия. Половинката на бившия нападател на “Манчестър Юнайтед” Уейн Руни бе обвинена в клевета от жената на звездата на “Лестър” Джейми Варди. Причина за иска стана твърдение на Колийн Руни, че Ребека Варди е предоставяла на английските таблоиди информация от нейния профил в една от социалните мрежи, до която достъп са имали малка група приятели. Съдът постанови, че правото е на страната на госпожа Руни и затова Варди трябва да ѝ даде 1,5 млн. паунда за покриване на разноски по делото. Отделно се налага тя да плати на своя адвокатски екип и на вестника, публикувал придобитата неправомерно информация от профила на Колийн. Според британските медии цялата тази сага ще струва на Ребека Варди около 4 млн. паунда – твърде висока сума, която показва колко големи могат да са последиците от прекалено свободното използване на социалните мрежи.

Затова е обяснимо, че вече се появяват и консултанти по онлайн поведение, които съветват какво е добре да се споделя в мрежата, така че да няма негативни последици в нито един етап от живота ни. Сред тях е експертът по социален етикет Анна Бей, която твърди, че дори невинни на пръв поглед неща като пускането на снимки с чаша алкохол или цигара в даден момент могат да се обърнат срещу нас, тъй като е възможно да се възприемат като сигнал за безхарактерност, след като толкова много вече се говори за вредата от пиенето и пушенето.

“Ако искате да се предпазите от подобно нещо и да изглеждате по-елегантни, никога не позволявайте да ви снимат как държите бутилка или цигара.

Добре е да се опитате

да скриете напитката си

дори когато участвате в групова снимка по официален повод”, казва Анна Бей. Причината е, че веднъж попаднали в мрежата, изображенията остават в нея завинаги и може да бъдат извадени и публикувани в неподходящ момент за вас, а никой не иска да рекламира лошите си навици. Също така никога не влизайте в социалните мрежи, когато сте подпийнали или ядосани.

“Много от нас получават “пиянски глас” и говорят неща, които не биха казали или обяснили по такъв начин в трезво състояние. Дори ако сте изпили само две чаши вино, може да усетите промяната. Говорът става по-бавен и мърморите повече. Казвате неща, които смятате за смешни, но те всъщност не са толкова забавни. Не получавате очакваното одобрение, а може да се сблъскате и с критика и тогава да се окажете в неочаквана каша, която да подкопае присъствието ви в социалните медии”, обяснява експертката по социален етикет. Когато сте ядосани, обикновено пишете негативни коментари, а това по принцип не се харесва на широката публика.

Прекалено напудрените съобщения и провокативни снимки пък са нож с две остриета. Първоначално може да получавате лайкове за тях, но в един момент

прекаленото желание

за привличане на внимание

става дразнещо

Анна Бей дава пример с красиви жени, които обичат да пускат свои секси фотографии, или двойки, изпитващи нужда да бъдат много активни в социалните медии. През цялото време те публикуват интимни снимки или видеоклипове как се целуват, прегръщат или лежат полуголи в леглото. Разказват подробности за своите отношения, сякаш живеят заради мрежата, а не за себе си. Според Анна Бей има начин да покажеш колко обичаш партньора си с подходящо съобщение за Свети Валентин или личния му празник, но не трябва всеки ден да сте на показ, защото това изкривява представата ви един за друг. А и може да се възприеме като отвратително натрапване на нещо, което останалите хора не успяват да постигнат.

Не трябва да споделяте твърде много за личните си отношения онлайн, съветва експертката по социален етикет. Това важи особено за моменти на криза, когато хората са склонни да си говорят през социалните мрежи, използвайки “крилати фрази” и афоризми. Подобно поведение се определя като незряло и обикновено не води до решаване на проблемите, но оставя сериозни следи в интернет за начина, по който хората се справят с предизвикателствата. Става въпрос за съобщения като “Не позволявай да си мисли, че винаги ще си там и чакаш”, които не са адресирани към конкретен човек, но издават криза на доверието, защото на всички е ясно, че това не е публикувано просто така. А и на този, за когото е предназначено, едва ли ще му пука, след като се е стигнало до изясняване на отношенията през социалните мрежи. Така че, ако искате да изглеждате елегантно, демонстрирането на подобно незряло поведение не е нещо, което трябва да правите, каза Анна Бей.

По думите ѝ самохвалството също издава несигурност, макар да е доста често срещано в социалните медии, тъй като хората се състезават в тях да показват кой има най-много или кой прави най-готиното нещо. Те наистина се стараят да накарат гледащия да мисли, че те притежават много, но им се удава все по-трудно да ги убедят, тъй като истински богатите хора предпочитат да са по-дискретни, защото нямат нужда да се рекламират.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/