Феноменът на зората се усеща най-силно при инсулинова нечувствителност
Стойностите на кръвната захар са във фокуса на много повече хора от групата на диабетиците. Всички, които знаят, че имат инсулинова резистентност, имат интерес глюкозата в кръвта им да не доближава горната граница на нормата. А също и хората с наднормено тегло, с бъбречни проблеми, хипертониците, възрастните с отслабваща памет. Дори да познават основните рискове за повишаване на кръвната захар - диета, в която преобладават т.нар. бързи въглехидрати - захар, бяло брашно, бял ориз и нишестени зеленчуци; стресът и обездвижването, може да се изненадат от някои причини за “необясним” скок на глюкозата в кръвта.
Според ендокринолозите най-смайващ за повечето хора е фактът, че нивата на кръвната захар могат да се повишат, дори когато не ядем няколко часа. Дори само
пропускането на закуската
вероятно ще доведе до
покачване на стойностите.
Как така?!
Глюкозата е резултат от разграждане на храната и ако не си ял, вероятно очакваш нивата на кръвната ти захар да намалеят. Това всъщност причинява повишаване на кръвната захар при повечето хора. Ефектът е част от процес, който лекарите наричат феномен на зората. Той се проявява в ранните часове, когато започва секрецията на много вещества, необходими на тялото за активния период от денонощието. Сред хормоналните промени, които съпътстват феномена на зората, е повишената инсулинова резистентност. Само поради това може да установите повишаване на глюкозата в зависимост от часа на събуждане, дори и да не ядете. Принципно въглехидратите имат основна роля за кръвната захар. Нишестетата и захарите на въглехидратите се разграждат до глюкоза и следователно допринасят за повишаване на кръвната захар след хранене. Но тялото е “проектирано” да поддържа кръвната захар в много тесни граници. Когато пропуснем закуската или не ядем продължително време, тялото сигнализира за недостиг на глюкоза - основен източник на енергия за мозъка. Тогава сработва
резервен
механизъм:
черният дроб
освобождава
захари
- или от складирания гликоген, или като произвежда глюкоза от други източници. Резултатът е повишаване на нивата на кръвната захар дори без да сте яли, на гладно.
Така феноменът на зората се проявява независимо от липсата на диабет. При отсъствие на заболяването и на инсулинова резистентност отклонението е с пренебрежима роля като цяло. При предразположения за диабет и метаболитен синдром повишаването може да има клинично значение.
Какви други неподозирани причини увеличават кръвната глюкоза?
Необходими са повече изследвания, но проучвания допускат, че в някои случаи дори изкуствени подсладители могат да покачан кръвната захар.
Кафе – дори без
подсладител –
парадоксално
повишава
кръвната захар
на хора с изявена чувствителност към кофеина.
Също озадачаващо може да ви се стори, че
кръвните ви
изследвания
след
недоспиване
доближават
горна граница
за захарта
Само една нощ с малко сън може да влоши използването на инсулина и хем клетките да са гладни за енергия, хем захарите да си стоят неизползвани в кръвта.
Нещо като физиологичен образ на “Вода гази, жаден ходи”.
Болката също
вдига глюкозата
в кръвта
Обяснението е стресът. Болката е стрес за организма, а неговата универсална реакция в такива случаи е да предодостави повече енергия (глюкоза) за “борбата” със стресора. В случая обаче “оръжието” остава неизползвано по очевидни причини.
Обезводняването
също е фактор
за висока захар
Просто в по-малък обем кръв едно и също количество на захарта придобива по-голям относителен дял, отколкото в добре хидратирано тяло.
Някои видове
спрей за хрема и
други лекарства
съдържат химикали, които карат черния дроб да произвежда повече глюкоза. Винаги четете внимателно листовките на медикаментите, дори и на тези, които са без рецепта. Съветът е универсален и ще ви се отблагодари не само с добър контрол на кръвната захар.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари