Няма ли да има хора на Марс? Учените са открили, че марсианският прах се състои от смъртоносни вещества

09 April 2025
MenTrend.bg
Марс СНИМКА: Pixabay
Марс СНИМКА: Pixabay

Човечеството отдавна мечтае да колонизира Марс. Тази планета, макар и неподходяща за живот, е най-подходяща за първа спирка на хората по дългия път към покоряването на Вселената.

Поне така изглежда на пръв поглед. Размерът на Марс е сравним с размера на Земята, вероятно е имало морета и океани на планетата по-рано и дори живот. В края на краищата, за разлика от газовите гиганти, Марс има твърда почва под краката си и за разлика от Венера, технологията на стойност милиони долари няма да изчезне веднага щом кацне на повърхността на планетата.

Като цяло Марс е идеално място за бъдеща колонизация. И докато Илън Мъск разработва ракети, които ще могат да носят тонове товари до Марс, учените щателно изучават планетата и пътя до нея, за да разберат с какви трудности може да се сблъска човек в бъдеще. И, както се оказва, има много повече трудности, отколкото изглежда на пръв поглед.

Проблемът е не само космическата радиация, липсата на кислород и вода, ужасните температурни промени, но дори и прахът. Той е смъртоносно опасен за хората. Както показват последните проучвания , той съдържа вещества, които могат да убият човек само за няколко месеца.

За първи път изследователите са проучили в детайли химическия състав на праха и са идентифицирали две основни опасности. Първо, прахът е токсичен. Съдържаше силициев диоксид, който причинява нелечима силикоза при миньорите, арсен и перхлорати, които са изключително токсични вещества. Концентрацията на вредни вещества е ниска, но колкото по-дълго човек е на Марс, толкова по-висок е рискът за белите дробове и щитовидната жлеза - проблемите могат да започнат само след няколко месеца.

Второ, прахът е невероятно фин - частиците му са с размер само 3 микрометра. Това прави прашните бури по-малко разрушителни, но създава друг проблем: такива малки частици е почти невъзможно да бъдат филтрирани. Конвенционалните филтри и дори слузта в човешките бели дробове не могат да се справят с тях. Прахът ще се утаи в дихателните пътища и може да навлезе в кръвния поток, увеличавайки заплахата.

Звучи така, но учените са във възторг от неочакваното откритие. Токсичният прах е сериозен проблем, но може да бъде решен. Има още много години преди хората да летят до Марс (ние не споделяме оптимизма на Мъск ), което означава, че все още има много време за разработване на ефективни защитни механизми.

И е много по-добре да научите за токсичния прах предварително, а не в момента, когато първият колонист стъпи на червената планета. Така че учените са ентусиазирани и готови да осигурят надеждни защитни мерки за първите колонисти. И въпреки че първите „марсианци" все още ще имат много, много трудни времена, токсичният прах определено няма да бъде проблем за тях.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/