Сякаш най-големият проблем на днешния ден е липсата на достатъчно времеви ресурси за всичко, което искаме и трябва да свършим. Все бързаме занякъде, все закъсняваме, все изпускаме срокове. В същото време осъзнаваме с всеки изминал ден все по-ясно необходимостта да се храним по-здравословно. Затова решихме да стартираме поредица, в която ще ви зареждаме с лесни и здравословни рецепти, които може да приготвите надве-натри, но хем да ви е вкусно, хем да не ви е гузно, че отново сте направили компромис със здравето си.
Детето иска нещо сладко!
Независимо дали имате малко дете или поотраснал тийнейджър, всички те постоянно търсят нещо сладко. Предлагаме ви няколко идеи за бързи и лесни десерти, с които може да заредите шкафа, така че хлапето винаги да има нещо здравословно подръка. Разбира се, всяка от рецептите е подходяща и за възрастни, така че не се промъквайте към другия шкаф, където криете джънка.
Сурови барчета
Барчетата се правят с всевъзможни полезни съставки като ядки, семена, сушени плодове, мед, кленов сироп, кокосово масло и т.н. Имат няколко предимства пред купешките:
Цената на барчетата в магазина обикновено е доста висока. Особено ако марката е добра и са ползвани качествени продукти.
В готовите барчета ядките и семената не са предварително накиснати, а това е важно за неутрализиране на ензимните инхибитори и за премахване на фитиновата киселина. Когато ядките са били накиснати, те се съживяват и стават много по-полезни. Затова на всяка цена киснете ядките у дома, преди да приготвяте нещо. Времето за накисване на различните ядки е различно, но ако нямате няколко часа или цяла нощ, оставете ги във вода поне за половин час.
Сушените плодове, които се ползват в купешките барчета, може и да са били допълнително подслаждани при сушенето. У дома се погрижете да имате качествени сушени плодове – или ги създайте сами с помощта на уред за сушене на плодове, или купувайте само от проверени търговци. Би трябвало на етикета да пише как са сушени плодовете, а ако ги взимате насипно, може да попитате продавача, който е длъжен да ви каже. Обикновено добрите сушени плодове са по-неугледни и с по-тъмен цвят.
За да приготвите сурови и вкусни барчета, трябва да изпълните тези няколко стъпки:
1 Накиснете желаните от вас ядки и след няколко часа ги изцедете. Добре е да използвате за основа овесени ядки – така барчето ще стане по-малко трошливо.
2 Смелете ги в блендер, но не на много ситно, за да се усещат някои цели парченца.
3 Добавете сушени плодове по избор – фурми, кайсии, стафиди, череши, боровинки и др.
4 Ред е на всички желани добавки: семена, какао, парченца черен шоколад, кокосови стърготини, канела, корички от екзотични плодове, ванилия, и т.н.
5 Изсипете разтопеното и охладено масло и бъркайте кратко. Може да ползвате вместо масло тахан, мед, кленов сироп, фъстъчено масло или да комбинирате.
6 Изсипете сместа върху хартия за печене или върху дъска и разстелете с помощта на опакото на лъжица, за да се заравни. Притиснете с ръце, за да получите стегната маса.
7 С остър нощ нарежете барчетата и ги сложете в хладилник за половин-един час.
8 Опаковайте ги в нарязана хартия за печене за по-джиджан вид.
Може да ги съхранявате в кутия 2-3 седмици.
Ето две семпли идеи за вашите барчета. Пригответе ги по описания метод.
Бадемови барчета с овесени ядки
1/4 ч.ч. мед
1 с.л. масло на стайна температура
1 1/2 ч.ч. овесени ядки
1/2 ч.ч. натрошени сурови бадеми
1/2 ч.ч. сурови тиквени семки
1 с.л. ленено семе
1 с.л. чиа семена
Ядкови барчета с фъстъчено масло
2 ч.ч. овесени ядки
1 ч.ч. фъстъчено масло или комбинация от фъстъчено и какаово
2 ч.ч. натрошени ядки микс: бадеми, лешници и орехи
1/2 ч.ч. натрошен шоколад или шоколадов чипс
1/4 ч.ч. мед
1 ванилия.
Пица от карфиол или броколи
Нека името на този деликатес не предизвиква веднага у вас възклицанието: „Карфиол?! Броколи?! Моето дете няма да ги докосне!“ То дори няма да разбере, че яде карфиол или броколи. Може да я приготвите със сварен карфиол или броколи, а може и да настържете суровите, за да е още по-полезно. Смесете ги с настърган кашкавал или още по-добре с моцарела, добавете малко брашно и 2 яйца, овкусете и печете с любимата плънка. Ако искате да избегнете брашното и да е максимално полезно, може да го замените с пълнозърнесто брашно или ядково – от смлени ядки и семена. Ето и съвсем точни пропорции:
Блат за най-здравословната пица
2 ч.ч. настъргано броколи и/или карфиол
2 ч.ч. накъсана моцарела или настърган кашкавал (може и комбинация)
2 яйца
1 с.л. брашно от лимец
сол, черен пипер, сушен риган
1 Смесете всичко и разстелете върху хартия за печене.
2 Изпечете блата на 200 градуса за около 20 мин, или докато порозовее.
3 Намажете с предварително приготвена плънка, а за най-бързо може да сложите лютеница, няколко гъби на тънко и още кашкавал.
4 Запечете за кратко – не повече от 4-5 мин.
Готовата пица може да поръсите със свеж босилек, рукола или друго.
Не бързате толкова много, че да не може да си налеете и чаша вино с пицата, нали? Да ви е сладко!
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари