Важните задачи, за да приемем еврото

06 December 2022
Румяна Дeнчeва
Отговорност на БНБ ще е избор на дизайн на българската страна на евромонетите, които да са с уникалния облик за България.
Отговорност на БНБ ще е избор на дизайн на българската страна на евромонетите, които да са с уникалния облик за България.

Банките трябва да гарантират, че няма да има проблем при смяната на лева

Няколко важни задачи ще има пред банките при въвеждане на еврото, което е планирано да стане от 1 януари 2024 г.

Финансовите институции трябва да са гарант за фиксирания курс от 1,95583 лева за евро при всички операции. Няма да се допуска преизчисляване на суми само с части от него, а ще трябва да се използват всичките пет знака след десетичната запетая.

Отговорност на БНБ пък е избор на дизайн на българската страна на евромонетите,

за да имат уникалния облик за България

в еврозоната. Централната банка ще обяви конкурс за оформлението. След приключването трябва да се поръча на Монетния двор отпечатване на банкноти и монети в количества, достатъчни да осигурят първоначалния оборот на новата валута. Банки и банкомати трябва да са заредени така, че да осигурят непрекъсната замяна на всеки лев в оборот с евро. Тази задача е важна, за да се избегнат паника и спекула, породени от евентуален недостиг на евровалута.

Банките трябва да осигурят и безпроблемна обмяна на левове в продължение на една година от датата на въвеждане на еврото. Първите 6 месеца операцията ще бъде безплатна. БНБ ще обменя левовете без ограничение в срока и без такса. От същата дата софтуерите на всички банки, както и на всички устройства за плащане трябва да бъдат в състояние безпрепятствено и бързо да превръщат левове в евро и обратно.

А тъй като едновременно с това при плащане с левове търговците ще връщат рестото в евро, банките трябва да управляват два парични потока - на левове към тях и на евро към всички плащания. За търговците е предвидено едно изключение - няма да бъдат задължени да приемат от купувач повече от 50 броя монети. От банкоматите ще се изтегля единствено евро след датата на въвеждането му.

Друга важна задача на банките е превръщането на левови кредити и депозити в еврови

В подготвяния закон за еврото ще бъде записано, че таксите и данъците към държавата следва да се закръгляват надолу, а плащанията на държавата към българските физически и юридически лица следва да се закръгляват нагоре.

Той ще постанови още, че въвеждането на еврото няма да изменя или отменя действието на съществуващите договори - включително за кредити, депозити, както и финансови инструменти в левове или с препратки към левове ще продължат действието си. От притежателите на сметки или заеми няма да се изискват никакви стъпки, както и такси за превалутирането.

 Ще се въведе и забрана стопанските субекти, вкл. кредитни институции, платежни институции, институции за електронни пари и други доставчици на финансови услуги да повишават цената на стоките или услугите за потребителите при въвеждане на еврото без основателна причина.

Тъй като вече има хора, които се питат дали преди въвеждането на еврото да обръщат левовете си сами, финансистите са категорични - загубите от такива операции, ако например става въпрос за депозит, ще дойдат най-напред от развалянето на договора и след това от курсовите разлики. Така че чувствително спадане на цената на кредитите не може да се очаква с въвеждането на еврото. У нас в момента потребителският заем в левове е с годишна лихва средно около и над 8%, което е колкото в Германия. При жилищните заеми в еврозоната годишните лихви варират между 1,08 и 5,1% в различните държави. У нас те паднаха и под 2%. Поне до момента разликите не са толкова съществени, за да се преминава директно към теглене на ипотеки в евро. Във всеки договор за ипотечен заем има текст, според който кредитът се превалутира.

Що се отнася до цените на имотите, те се обявяват в еврo oт мнoгo гoдини, поради което не се очакват никакви промени на този пазар. Поскъпване на имотите, съвпадащо по време с приемането на еврото, може да дойде от повишеното търсене. Експерти допускат, че въпреки предупрежденията ще има хора, които ще обменят усилено валута, а други, за да съхранят спестяванията си, ще инвестират в имот. За най-големите скептици банките ще предлагат и други опции за защита на левовите им спестявания.

А самото въвеждане на еврото ще донесе няколко основни ползи. По-ниски ще са трансакционните и административните разходи поради това, че ще бъдат спестени пари за обмяна на левове в евро, както и част от разходите за водене на отчетност в евро. Предполагаемо е и постепенно понижение на лихви по кредити и по държавен дълг. България ще стане част от общата система за гарантиране на влоговете, ще има и по-добър имидж пред инвеститорите.

Приемането на еврото ще натовари и бюджета на държавата, а и тези на банките с еднократни първоначални разходи по логистика, сигурност, информационна кампания, промяна на договори, промяна на информационни системи и други.

 

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/