Екстремно ниските температури повишават риска от смъртоносна сърдечна недостатъчност с 37 процента
Излагането на изключително ниски или високи температури увеличава риска от смърт на хора със сърдечни заболявания сочи ново проучване, публикувано в списанието “Съркълейшън” на Американската кардиологична асоциация.
Глобално проследяване на повече от 32 милиона сърдечносъдови фатални случая за 40 г. установява повече смъртни изходи в дните, когато температурите са били най-високи или най-ниски в сравнение с дните с обичайно време.
Проучването може да претендира за най-мащабното обобщаване на данни. Събрана е информация за сърдечните летални изходи от 567 града в 27 държави на 5 континента за периода между 1979 и 2019 г.
Кой е най-застрашен?
Преброяването на случаите според видовете сърдечносъдови проблеми поставя на върха затруднението на сърцето да изтласква кръвта по голямата мрежа от съдове. Якият студ и силният пек е най-вероятно да повлияят отрицателно върху хората със сърдечна недостатъчност. Екстремно ниските температури повишават риска от смърт от сърдечна недостатъчност с 37 процента според проучването. Изследователите отчитат и 12% по-голяма вероятност от фатален инцидент при екстремни горещини в сравнение с дните с оптимална температура в определения град.
Студеното време по принцип е по-недружелюбно към сърцето.
Ледени ветрове, студен дъжд и по-ниско атмосферно налягане могат да доведат до понижаване на вътрешната топлина на тялото. Когато околната температура е ниска, кръвоносните съдове, особено в периферията на тялото, бързо се стесняват. Дори на здрави хора сърцето трябва да изпомпва кръвта срещу по-голямо съпротивление, да работи по-интензивно. Това води и до по-бърз сърдечен ритъм и повишаване на артериалното налягане. В същото време при ниските температури кръвните клетки стават по-склонни да се слепват, което отваря риск за образуване на тромби.
Когато някъде в сърдечносъдовата система има увреждане или непълноценна функция, проблемът от студа става по-голям. Затова през зимата кардиолозите имат повече работа, отколкото през лятото.
Забелязал го е всеки лекар във всички държави с топъл и студен сезон. Примерът, който новото изследване сочи, сравнява риска от прекомерни горещини и големи студове в Балтимор. Там дните с температури над 30 градуса по Целзий са причинили средно 2,2 допълнителни смъртни случая. А мразовити, в които са измерени минус 6,5 и по-ниски градуси -средно 9,1 добавена сърдечна смъртност.
Според учените е трудно да се докаже защо диаметралните отклонения на градусите водят до най-драматично усложняване при хората със сърдечна недостатъчност. Предполагат, че се дължи на прогресивния характер на сърдечната недостатъчност като заболяване.
В по-голям риск са и хората на 65 и повече години. Техните кръвоносни съдове са по-нееластични, често имат натрупана плака и високо артериално налягане. Все обстоятелства, които допълнително се влошават под въздействие на екстремните студове.
Проучванията показват също, че през зимата може броят на белите кръвни клетки да се увеличи и така да се затрудни транспортът на кислорода.
Тези промени създават условия за повишен риск от инфаркт или инсулт, а често - и от двете.
Данните от внушителното като мащаб на обхванатите случаи изследване може да послужат за откриване на различията в здравето и генетичните предразположения, които правят някои народи по-уязвими към изменението на климата, смятат учените.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари