Всекидневието ни е свързано с редица навици и механични действия, върху които не се замисляме, но някои от тях вредят на здравето.
Например носенето на чантата на едно рамо особено ако е тежка. Натоварването само на едната страна постепенно изкривява тялото, води до несиметричност в развитието на мускулите и поява на хронична болка.
Друг често срещан навик е протягането след събуждане. Той крие риск за гръбнака и по-конкретно за дисковете между прешлените. През нощта те се хидратират и при протягане се увеличава силата на натиск върху тях. По този начин с течение на времето дисковете постепенно се увреждат. Експерти по лечение на хроничната болка препоръчват сутрешната гимнастика да се провежда едва след другите обичайни дейности за началото на деня - хигиенна грижа, тоалет, консумация на чаша кафе или чай. Между ставането от леглото и разтягането на тялото трябва да има поне 10 минути.
Ако обичате да спите по корем, много е възможно да се оплаквате от болки във врата. Често те се съчетават с изтръпване, слабост, неприятни усещания в ръцете. Когато човек спи в тази поза, раменете, шията и главата са в особена позиция, при която се притискат нерви. Сменете положението на тялото и ще усетите как напрежението във врата постепенно ще намалее.
Честото дъвчене на дъвка може да възпали челюстните стави. Все пак тяхното предназначение е да участват в раздробяването на храната, а не да работят часове наред без прекъсване. Когато употребата на дъвка надхвърли общо един час дневно, мускулите при челюстите търпят свръхнатоварване, което провокира проблеми. Издават ги пукането и тракането. Недвусмислен сигнал, че трябва да изхвърлите дъвката, е появата на звук и болка откъм челюстните стави.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари