Сицилианска невроложка кара хората да експериментират с портфейла си, за да разберат как са с мозъка
Може ли още като по-млади да разберем дали сме предразположени в напреднала възраст към деменция или алцхаймер? Може, и това е възможно да се прецени към отношението ни и с парите. Въпреки че в случая не става въпрос за революционно откритие, новият италиански тест за ранно диагностициране на тези заболявания позволява да започне по-скорошно лечение. Това означава не само че развитието на болестта може да се отдалечи, а и че може да се избегне бързото влошаване.
Италианското откритие е дело на 37-годишната Франческа Бурджо от венецианския институт “Сан Камило ал Лидо”, която оглавява отделението за невропсихология и свързаната с него лаборатория. Родената в Палермо Бурджо е психотерапевт и е специализирала неврология и невропсихология. Оглавяваната от нея лаборатория е една от най-авторитетните не само в Италия, а и в Европа.
“Наблюдавайки ежедневието, си дадохме сметка, че има нещо, което все още не сме изследвали достатъчно задълбочено. Представете си сцената с възрастната жена, която, като стигне до касата в супермаркета, вади портфейла си и го дава на касиерката – вижте вие”. Според Бурджо тази сцена, до болка позната на мнозина, поражда у някои хора, от една страна, състрадание, от друга – известна досада. В тази сцена обаче е разковничето – именно отношението ни с парите е един от най-показателните
индикатори за неврологичното влошаване
вследствие на невродегенеративни и мозъчносъдови заболявания. Те са резултат от патологично когнитивно остаряване.
В случая обаче не става въпрос само за хора в напреднала възраст. Отношението към съдържанието в портфейла ни може да се влоши и след прекаран инсулт например и това може да се случи и с млади хора, които преди това са били финансови факири.
За да изучи доколко даден човек е автономен в управлението на парите си и дали е способен да прецени стойността им, Франческа Бурджо тръгва от бабичката в супермаркета. Заедно с екипа си невроложката изработва т. нар. NADL-F тест (Numerical activities of daily living financial), който е в състояние да каже дали сте човек, който може да управлява парите си, или не.
Започва се от най-елементарни действия, като разпознаването на банкнотите от 10, 50 евро, монети от 1 евро , после и преброяването им. След това се преценява каква стойност давате на всяка от тези банкноти или монети, т.е. дали знаете какво може да се купи с тях. След това тестът изследва и по-сложни неща, като например знаете ли какво е айбан и др. Пациентът, извършващ теста, се подканва и да изрази мнението си за определена ситуация, която му се представя, за
да се прецени доколко вярва, или “се вързва” на нещата, които му разказват.
“Ако е налице мозъчно когнитивно остаряване, пациентът не е в състояние да прецени намеренията на човека пред себе си”, казва Бурджо.
Ако тестът на невроложката стигне до подобни изводи, то след това пациентът се подлага на магнитен резонанс на мозъка. “Свидетели сме как при този тип пациенти се стимулират зоните под мозъчната кора така, както това става и при стимули, свързани със секс или храна. Същевременно това не става с тези над кората. Това значи, че който страда от нарушения в паметта и когнитивната сфера, се забавлява да си играе с пари, но това е за сметка на портфейла му. Затова е необходима отрано рехабилитация на тези хора.”
В Италия Министерството на здравеопазването финансира проект не само за ранното откриване на заболяванията, а и за рехабилитацията на хората, склонни към деменция и алцхаймер. По този начин те могат
да си върнат способността да управляват парите си,
в случай че са я загубили заради заболяване. Тестът позволява и медицинска намеса в стадия преди настъпването на деменцията. В Италия се прилага и телерехабилитация, т.е. терапията се прави от разстояние.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари