Мистериозният инфаркт, който не очакваме - при чисти артерии на сърцето

14 October 2023
Любомира Николаева

Поне 1 от 4 сърдечни удара при жени са свързани с проходими коронарни артерии. Друга особеност: пациентите са по-млади

Необичаен вид инфаркт, който озадачава дори лекарите в спешните центрове, е причина средно за 10 на сто от сърдечните удари и между 25 и 30 на сто от случаите при жени. Има и още една особеност - пациентите често са по-млади от средностатистическия човек с остър инфаркт.

Нетипичният инфаркт се отличава с липса на запушвания в главните сърдечни (коронарни) артерии, който кардиолозите наричат миокарден инфаркт с необструктивни (проходими, неблокирани) коронарни артерии. Често е обозначаван и със звучната абревиатура от английски MINOCA - myocardial infarction with nonobstructive coronary arteries.

Типичтият инфаркт настъпва, когато в артериите на сърцето се получи запушване, което оставя зони от важния мускул без кръв и кислород. Тогава изолираните клетки започнат да загиват. При навременна диагноза и лечение прогнозата все по-често е благоприятна. Но при 1 от 10 пациенти със съмнение за инфаркт образното изследване на кръвоносните съдове на сърцето не откриват в тях запушване и плаки - артериите са чисти. Но кръвен тест, показващ повишени нива на протеин, наречен тропонин, е недвусмислен сигнал за сърдечен удар. Няма обяснение защо тези хора получават инфаркт и още по-лошото според изследователите е, че липсва достатъчно утвърдено лечение.

Симптомите на MINOCA са като на “класически” сърдечен удар при коронарна артериална болест. Но тъй като не се откриват запушвания в коронарните съдове, пациентите често напускат болницата без обяснение какво е причинило състоянието им.

За първи път особеният инфаркт е описан през 1939 г. при аутопсия на починал от инфаркт, за който е установено, че има миокардна некроза без значимо коронарно артериално заболяване. Оттогава медицината търси отговори на въпросите, породени от мистерията.

Към момента се посочват няколко групи фактори, които могат да проправят път за миокарден инфаркт на фона на чисти от плака, проходими в пълния си капацитет артерии на сърцето.

Най-често се подозира спазъм на коронарната артерия, което води до недостатъчен приток на кръв към сърцето. Голямо американско проучване установява такъв проблем при 46% от случаите на мистериозния инфаркт.

Други възможни етиологичични фактори са спонтанно разкъсване на кръвоносен съд или ерозия на плака в него, микроваскуларна дисфункция и несъответствие между потребностите и снабдяването на сърдечния мускул с кръв. Причините за голям марж търсене - предлагане обикновено са критично ниско кръвно налягане, аритмия и хипоксия, глад за кислород в засегнатата зона.

В немалка част от случаите на инфаркт с чисти коронарни артерии обаче заключението е: неизвестен механизъм на възникване. Това не означава медицинска немарливост - при много пациенти етиологията на нестандартния инфаркт остава неизвестна дори след обширни изследвания.

Прогнозата при MINOCA също може да бъде колеблива. Смята се, че до голяма степен зависи от подлежащите фактори, свързани с общото здраве на човека.

Медицината е категорична, че пациентите с по-малко познатото състояние имат симптоми на сърдечна исхемия и повишени сърдечни тропонини, подобни на хората с остър миокарден инфаркт със запушени коронарни артерии. А на електрокардиограмата (ЕКГ) се “изписва” картина като при един вид миокарден инфаркт.

Когато няма очевидна причина за повишен тропонин, като възможна причина се приема MINOCA.  В резултат на това първата стъпка в оценката е да се изключат неисхемични причини за повишено ниво на кардиофермента тропонин, който навлиза в кръвта при умиране на сърдечни клетки - например от травма (сърдечни увреждания), сърдечна или бъбречна недостатъчност, белодробна емболия, мозъчносъдови инциденти и др.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/