Средиземноморската кухня не е продукт на определена етническа група или култура. Това е нарицателно за кулинарните тенденции, които се споделят от различни народи, живеещи в региона около Средиземно море.
Средиземноморската кухня има едно основно правило – храната да се приготвя максимално просто, за да запази вкуса и качествата си. Готви се бързо, без да се прилагат кулинарни еквилибристики.
Основните характеристики на тази кухня до голяма степен са оформени от климата и географията на региона. Средиземноморието може да бъде разделено на три кулинарни региона - Източно Средиземноморие, Южна Европа и Северна Африка.
В първия регион място намират кулинарните обичаи на Гърция, Турция, Сирия, Ливан, Израел, Палестина и Египет. Киселото мляко и пресните сирена фета, халуми и лебана се открояват в кухнята на Източното Средиземноморие. Вкусовете и ароматите на магданоз, смрадлика, мента и лимонов сок доминират върху рецептори на небцето, докато наровете и ядките са редовни съставки в сосовете.
В тази кухня пържените храни не се толерират. Агнешкото, овнешкото, птичето и козето месо обикновено се приготвят на скара, независимо дали са цели парчета или под формата на шишчета или кебап. От зърнените култури оризът и булгурът са доста предпочитани, а нахутът се използва често като заместител на месото. Разбира се, той е неизменна част от приготвянето на култовата разядка хумус.
Националната гръцка кухня също се отличава с огромно разнообразие на ястията. Основно място заемат морските дарове, а едно от любимите месни ястия е сувлаки (агнешки или свински шишчета). Месото и зеленчуците южните ни съседи задушават, овкусени с най-различни подправки: лук, чесън, магданоз, мента, пипер, винен оцет.
Кухнята на Южна Европа обхваща гозбите на Италия, Южна Франция и Испания. За разлика от другите средиземноморски кухни тук виното е важен елемент. Не само като подобрител на вкуса, но и като компаньон на гозбите.
Доматите, чесънът, каперсите, аншоата, горчицата, анасонът и кедровите ядки се използват в различни комбинации за ароматизиране на ястията в този клон на средиземноморската кухня.
В Испания популярен обичай при ядене в заведение е да се сервират тапас (мезета) с питие. Тук са и картофената тортиля, гаспачо, паеля, мигас, чоризо, хамон серано и различни сирена.
Северноафриканската кухня пък се характеризира с обилно използване на подправки. Ястията от Мароко, Алжир, Тунис и Либия преливат от кимион, кориандър, шафран, канела, карамфил, люти чушки и червен пипер. Хариса и рас ел ханут са два огнени микса от подправки, използвани предимно в мароканската кухня, които придават характерна топлина на яхниите и сосовете. Сушените фурми, кайсии и стафиди често се появяват в манджите от този регион.
Кускусът е особено популярен в тази част на света.
Агнешкото, овнешкото и козето месо са най-предпочитаните сред животинските протеини, а мароканският тажин - бавно варено ястие с месо, зеленчуци и сос, приготвен в керамичен съд с конусовидна форма, е може би най-разпознаваемата гозба от тази част на Африка.
Въпреки особеностите на трите средиземноморски региона във всеки от тях присъстват зеленчуци, билки и зехтин. И много чесън, разбира се. Като добавим към това риба, морски дарове, сирена, паста, ориз, маслини, риган - получаваме една обща представа за възможностите на тази кухня.
Кулинарните традиции диктуват използването на босилек, риган, мащерка, розмарин, риган, магданоз, копър, мента, чесън, естрагон, копър, кантарион и шафран.
Най-широко използваната и преобладаваща съставка в кухнята на Средиземно море е зехтинът.
Патладжанът, артишокът, тиквата, доматите, бобовите растения, гъбите, бамята, краставиците, зеленолистните са най-често намерилите място зеленчуци на трапезата. Те се поднасят печени на фурна, печени на грил, на пюре и поднесени в пресни салати. Салатите са с много маслини, със сушени на слънце домати, рукола, спанак, с много подправки и обилно овкусени със зехтин.
Разбираемо, предвид името на кухнята, морските дарове са черешката на тортата.
Неслучайно средиземноморската диета е толкова популярна напоследък. Не само че помага за регулиране на теглото, но е особено подходяща за поддържане на добро здраве. Безспорен факт, е че тя удължава живота и е сред диетите на дълголетните нации.
Кои са типичните ястия?
Широко разпространена е брускетата, или препечена със зехтин филийка хляб. Родината й е централна Италия. Тя е прекрасно предястие с изобилни варианти за гарниране – с пресни домати, с пасиран чеснов крем, с яйчена салата, с риба, със сирена, с прошуто, с боб, зеленчуци...
Не може да става дума за тази кухня и да не споменем Нейно Величество пастата. В зависимост от формата й се подправя различно – с песто, зеленчуци, морски дарове или сирена.
Десертите са леки и вкусни – крем брюле, тирамису, сладолед със смокини, банофи (банани с карамел и сметана).
Други типични средиземноморски храни са лазаня, паеля, спагети „Айоли“, талиатели с манатарки, свинско със салвия, гръцка салата с фета, салата „Капрезе“, салата с рукола и кедрови ядки, риби и морски дарове.
Тажин с агнешко и зеленчуци
500 г месо от агнешки бут на кубчета
2 глави лук на полумесеци
400 г домати
259 г нахут от консерва
3 средни картофа на кубчета
2 моркова на шайби
500 г телешки бульон
6 фурми на ситно
1 с.л. нишесте
3 с.л. зехтин за готвене
1 щипка канела
1 к. л. смлян кимион
3/4 к. л. смлян бахар
1 к. л. смлян кориандър
1 к. л. черен пипер
1 Загрейте зехтина и сотирайте месото. Извадете агнешкото и в тигана сложете лука и подправките. Гответе, докато зеленчукът омекне. Обелете доматите и нарежете на ситно.
2 В тажин, или в друг глинен съд, наредете месото, лучената смес, морковите, картофите, фурмите и нахута. Залейте с бульона и сложете доматите. Печете 60 мин в предварително загрята фурна на 180°С, или докато месото омекне.
3 Разтворете нишестето в 2 с.л. вода и прибавете към ястието, за да сгъсти, ако има нужда. След 5 мин изключете фурната. Сервирайте със сварен ориз.
Бриам – печени зеленчуци в зехтин (рецепта от гръцкия остров Икария)
1 голям патладжан на ивици
2 големи картофа на едро
4 малки тиквички на едро
2 глави лука наполовина
1 червена чушка на едро
1 зелена чушка на едро
2 домата на ситно
1 връзка копър на ситно
1/2 ч.ч. зехтин
щипка сол
1 ч.ч. натрошено сирене фета
Загрейте фурната на 200°С. В огнеупорен съд смесете всички продукти без сиренето. Покрийте с фолио и печете 1 час, като бъркате от време на време. Махнете фолио и печете още 1 час. Извадете от фурната и поръсете със сиренето. Сервирайте веднага.
Тортиля Еспаньола (картофен омлет от Испания)
4 картофа на кръгчета
3/4 ч.ч. зехтин
1 глава лук на шайби със същата дебелина като картофите
10 яйца
1 Загрейте зехтина на на средна температура и прибавете картофите. Уверете се, че са добре оваляни в мазнина. Гответе 10 мин, като често ги обръщате.
2 Добавете лука и овкусете със сол и черен пипер. Гответе, докато картофите омекнат и покафенеят леко. Извадете продуктите и оставете 5 мин настрана.
3 Сложете достатъчно зехтин в тавичка за печене, така че да покрие дъното и голяма част от стените йу. В купа разбийте яйцата и смесете с картофите. Овкусете със сол и черен пипер.
4 Прехвърлете в тавата. Печете на умерена фурна и на ниското ниво, докато яйцата започнат леко да стягат. Качете ястието на горното ниво и печете до готовност на яйцата.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари