На 1 февруари 1991 г. са освободени от държавно администриране цените на всички стоки и услуги с изключение на 14 основни хранителни стоки и цените на горивата, електро- и топлоенергия, телефонни, телеграфни и пощенски услуги. От тази дата цените в държавата започват да се формират по механизмите на пазарната икономика.
Тази крачка предприема програмното правителство на Димитър Попов след наложения мораториум върху плащанията по външния дълг и банкрута на страната.
Телеграфни агенции и известни западни коментатори тогава приветстват България за избора на шокова терапия. Този период след “Лукановата зима” остава в паметта на хората с фразата на Димитър Попов “За Бога, братя, не купувайте!”.
През февруари програмният кабинет на Попов либерализира сделките с чуждестранна валута, позволява на физически лица да я притежават и да откриват валутни депозити. Въвежда плаващ валутен курс на лева и упълномощава БНБ да регулира валутния пазар, като всекидневно обявява котировката на лева към основните чуждестранни валути. Това стабилизира икономиката само за шест седмици.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари