На олимпийските игри в Париж преди два дни алжирката/ецът Имане Хелиф отказа за 45 секунди италианката Анжела Карини, която слезе разплакана от ринга.
"Много ме боли, не искам да продължа", казва Анжела след втория удар. Когато съдията вдигна ръката на алжирката, италианката започна да крещи "Това е несправедливо! Това е несправедливо!", към треньорите и отказа да поздрави съперничката си. Това прочетоха по устните й от "Газдета дело спорт".
На този етап това е най-големият скандал на игрите в Париж, засенчил дори откриването.
"Това, което се случи преди мача с цялата полемика, не ми повлия. Това не е моя работа. Излязох на ринга, за да направя това, което съм длъжна като боксьор. Трябваше да се опитам да се бия независимо от споровете. Това беше моята олимпиада и исках да победя. Когато получих втория удар в носа, стана трудно да дишам. Тогава отидох при треньора и му казах - стига толкова. Решението да спра да се бия също изисква мъжество и зрелост. Просто не исках да се бия повече", обясни Анжела в миксзоната.
През миналата година Хелиф и тайванката Ю Тин Лин бяха дисквалифицирани от световното в Делхи, след като
при ДНК тест им бяха открити мъжки хромозоми
МОК обаче реши, че е достатъчно по паспорт да си жена и да имаш допустимо ниво на тестостерон и може да участваш на олимпиада. Хелиф бе спряна от финала на световното, а тайванката бе лишена от бронзовия си медал и той отиде при Светлана Каменова.
Световната федерация по бокс, която е във война с МОК, веднага обяви, че двете са се провалили не един, а два пъти на ДНК тестовете.
"Спортистите (Имане Хелиф и Ю-Тин Лин) не са преминали тест за нива на тестостерон, а специален тест за съответствие на пола, подробностите за който са поверителни.
Резултатите от тестовете показаха, че състезателките не отговарят на критериите за участие в състезанията при жените и имат предимство пред своите съпернички. Тестовете бяха проведени по време на световното първенство през 2022 година в Истанбул и година по-късно по време на световното първенство в Ню Делхи", заявиха от централата на Умар Кремлев.
Още преди мача от италианския щаб изразиха притеснение. Италианският министър на семейството Еуджения Рочела и спортният министър Андреа Абоди също изразиха учудване, че "на такова високо международно ниво няма стриктни критерии", които да изискват "конкретни параметри на хормоналните нива".
Алжирският олимпийски комитет нарече обвиненията към Хелиф "безпочвени".
Участието на двете боксьорки от Алжир и Тайван, които два пъти са пропаднали на ДНК тест и са им открити мъжки XY хромозоми, е само малка част от битката в спорта срещу момчетата, които искат да печелят като момичета. И която върви към загуба.
Началото е от близо век. Когато на 4 октомври 1980 г. в САЩ умира Стела Уолш при аутопсията
лекарите откриват признаци на полуразвити мъжки полови органи
Можеше да е никаква новина, ако не ставаше въпрос за полякинята Станислава Валасиевич, олимпийска шампионка на 100 метра от игрите в Лос Анджелис през 1932 г. и сребърна медалистка от тези в Берлин 4 години по-късно. Там я бие Хелън Стивънс от САЩ. Може би в Берлин е проведен и първият секстест в историята. Твърдят, че Адолф Хитлер хванал Стивънс за слабините, за да се увери, че няма топки.
Уникална е историята на Хайнрих Ратен, или както е по-известен като Дора Ратен. Момчето си участва наравно с жените. През 1938 г. е арестуван и лекарите от SS намират интерсекс характеристики (не само мъжки полови органи). И не му забраняват да участва в състезания за жени. Самият Хайнрих обаче твърди, че нацистите го притиснали да се представи за момиче, за да печели медали за тях.
От олимпиадата в Рим МОК започва физически проверки
и допуска до участие полякинята Елена Клобуковска. Тя отива и на игрите в Токио 4 години по-късно, като взема злато в щафетата на 4 по 100 м и бронз на 100 м. На европейското през 1967 г. и е направен нов тест, като откриват "един хромозом повече". И получава забрана за състезания. Но олимпийските й медали остават.
Точно в началото на 60-те в леката атлетика властват сестрите Тамара и Ирина Прес. Двете имат общо 26 световни рекорда. И до днес обаче се смята, че става дума за братя.
Преди игрите в Монреал МОК официално въвежда секстестовете. От всички участнички се прави изключение единствено за принцеса Ана в конния спорт. Нейната майка кралица Елизабет II все пак се води държавен глава на канадците. Не е ясно колко не са успели да минат през тестовете.
През 1999 г. МОК отменя тестовете под натиска на различни правозащитни организации. Те били прекалено унизителни за жените. И се започват големите скандали, най-вече за нивото на тестостерона.
Първият, който си сменя пола, за да участва на олимпиада, е бразилецът Единачи да Силва. Той прави операцията в началото на 90-те години, като след това участва безуспешно на 4 олимпиади. За сметка на това е двукратен панамерикански шампион от континенталната олимпиада и 4-кратен първенец от панамериканското първенство по джудо.
След това дойде и сънародничката му Ерика Коимбра-Кики, която също смени пола си с операция и стана националка по волейбол. Тя стана бронзова медалистка от игрите в Сидни.
Замбийката Рейчъл Начула участва на 400 метра на игрите в Пекин след успешен тест за тестостерон. Тя е в Париж с националния отбор по футбол. Рейчъл е една от четирите футболистки, които бяха със спрени права от африканската федерация заради високи нива на тестостерон. След което ФИФА отмени санкцията им. Същото се отнася и до Барбара Банда и Рейчъл Кунанджи, които сега са на втора олимпиада, след като участваха и в Токио.
В Лондон нашумяха два от най-скандалните случаи - с Кастер Семеня (Южна Африка) и Франсин Нионсяба (Бурунди). И двете
страдат от хиперандрогенизъм - родени са с мъжки хромозоми
Тук са три медала - два златни на Семеня и един сребърен на Нионсяба, които така и не са отнети. Нионсяба участва на цели три олимпиади.
Заради Семеня световната атлетика промени правилника си, като определи тестостеронни нива за различните дисциплини. Семеня категорично отказа да мине през хормонална терапия и води дела на всички нива - от арбитражния съд по спорта до този за човешките права. И ги загуби всичките.
В Рио и Токио участва индийката Дюте Чанд от Индия. Спринтьорката е със същото заболяване като Семеня и първоначално имаше забрана да се състезава, но след това успешно се пребори с нея. И така участва и на игрите в Токио.
Маргарет Ванбуи от Кения взе бронз на 800 метра в Рио с високи нива на тестостерон, след което попадна под ограниченията и получи забрана за Токио. Нейният медал обаче остана.
И в Токио гръмна скандалът с Беатрис Масилинги и Кристин Мбома от Намибия и Аминату Сейни от Нигер. Всички трябваше да бъдат пратени на средни дистанции, но двете намибийки останаха в спринта и то на 200 метра, в който участва и Ивет Лалова. В крайна сметка и двете стигнаха до финал, като Мбома спечели сребро след Илейн Томпсън-Хера (Ямайка), а Мисилинги остана на шесто място. Сейни бе пратена на 800 метра и се провали.
Едиственият обратен случай е с бразилският плувец Педро Спаджари. Той бил болен от синдрома на Клайнфетер, което води до намаляване на тестостерона. След като пил хормонални добавки участва на олимпиадата в Токио.
Най-известният случай, когато мъж спортист става жена, е Брус Дженър. Олимпийски шампион на десетобой (със световен рекорд) в леката атлетика от Монреал през 1976 г. Жени се за майката на Ким Кардашиян, което го прави неин доведен баща.
През 2015 г. прави камингаут и признава, че е жена. Вече се казва Кейтли Дженър и де юре е доведена майка на Ким Кардашиян, макар че се разведоха отдавна с биологичната такава.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари