Правосъдното министерство направи препоръки за бизнес практиките на търсачката "Гугъл" (Google), като даде сигнал, че обмисля възможно разделяне на технологичния гигант като антитръстов инструмент, обяви Си Ен Би Си.
Необходимите инструменти за предпазване от и ограничаване на монопола могат да включват договорни изисквания и забрани; изисквания за недискриминационен продукт; за данни и оперативна съвместимост и структурни изисквания, според документа на правосъдното министерство.
Правосъдното ведомство обяви също, че обмисля поведенчески и структурни мерки, които ще попречат на "Гугъл" да използва продукти като браузъра "Хром" (Chrome) , електронния магазин "Гугъл Плей" (Google Play) и операционната система "Андроид" (Android), за да облагодетелства търсачката си и свързаните с "Гугъл" продукти и приложения.
Препоръките идват, след като американски съдия постанови през август, че "Гугъл" държи монопола при онлайн търсачките. Правителството на САЩ заведе дело през 2020 г. заради това, че "Гугъл" е запазил пазарния си дял от общия пазар на онлайн търсачки, създавайки значителни бариери за влизане в сектора. Съдът установи, че "Гугъл" е нарушил Антитръстовия закон на Шърман, който забранява монополите.
Президентът на "Гугъл" по глобалните въпроси Кент Уокър съобщи тогава, че компанията планира да оспорва постановлението.
Най-вероятният изход, според някои правни експерти, е, че съдът ще поиска от "Гугъл" да отмени някои споразумения, като това с "Епъл" (Apple), но е малко вероятно да се стигне до разделяне на компанията.
През второто тримесечие подразделението на "Гугъл" за онлайн търсения е регистрирало приходи от 48,5 милиарда долара, или 57 на сто от общите постъпления на "Алфабет" (Alphabet). Компанията има дял от 90 на сто от пазара на търсения в мрежата, пише БТА.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари