Какво е „хранителна кома“ и защо се случва?

26 October 2024
MenTrend.bg
Богатите на захари и въглехидрати храни ни карат да се чувстваме по-уморени.
СНИМКА: Фрийпик
Богатите на захари и въглехидрати храни ни карат да се чувстваме по-уморени. СНИМКА: Фрийпик

Тя може да се появи навсякъде и по всяко време. Може да се случи след като сте изяли огромен, сочен бургер. Или след като сте се върнали на шведската маса в хотела за още една чиния. И, да, сигурно си спомняте, че тя се случва по Коледа, след като сте седнали и сте се нахранили с празничното прасе и всички гарнитури към него - това е ужасяващата хранителна кома.

Щом започнете да я усещате, вече е твърде късно. Не можете да направите нищо, за да предотвратите комбинацията от подуване на корема и умора. Щом се появи това неприятно чувство, състоянието вече е в разгара си. Но дали това е така?

Независимо дали сами сте имали немалко хранителни коми или само сте чували за тях, не можете да отречете, че са неприятни. Макар че всички сме готови за дръзка следобедна дрямка, по-добре е да си я вземете по свое усмотрение (а не само защото сте изяли допълнително количество десерт).

Колкото и да е печално известно това състояние, около него има и много митове.

"Бъдете сигурни, че хранителната кома не се причинява от пълни с триптофан пуйки или от отклонения на кръвния поток в мозъка", потвърждава д-р Саманта Назарет, сертифициран гастроентеролог.

Триптофанът е аминокиселина, съдържаща се в някои храни, която тялото ви използва за производството на хормони като серотонин и мелатонин, които влияят върху цикъла на съня.

"Мозъчният кръвен поток е силно регулиран и просто не се изключва по никаква причина. Теорията за триптофана е опровергана, след като изследванията показаха, че в някои случаи мазните храни могат да предизвикат още по-голяма сънливост", добавя тя.

Ето всичко, което трябва да знаете за хранителната кома и как да я предотвратите:

Какво представлява това състояние?

Медицинският термин за хранителна кома всъщност е постпрандиална сомнолентност.

„Директният превод на този термин значи сънливост след хранене. Симптомите на хранителната кома включват чувство на отпадналост или желание за дрямка", обяснява д-р Назарет.

В общи линии това е спад на енергията, който настъпва след хранене, а причините за него се основават на биологията на тялото ви.

Какво предизвиква хранителната кома?

Д-р Назарет обяснява, че лекарите имат две теории за причините за хранителните коми:

Първа теория: Приемането на храна с високо съдържание на въглехидрати и захари (например бял ориз и бял хляб) води до повишаване на кръвната захар. Последвалият срив може да доведе до хранителна кома.

Теория две: Чували сте за инстинкта „борба или бягство", но Назарет казва, че в тялото ви има още един подобен, който контролира желанието за „почивка и храносмилане". Когато приеате голямо количество храна, този иснтинкт се включва и стимулира блуждаещия нерв, който отговаря за регулирането на емоциите ви. От гледна точка на еволюцията не бихте искали да пропилеете добрата храна, като се биете или бягате. Затова вместо това блуждаещият нерв съобщава на тялото ви, че е време за почивка.

Размерът на порциите също е от значение, особено когато става въпрос за първата теория. Така че яденето на храни с високо съдържание на въглехидрати и захари може да не предизвика непременно хранителна кома, освен ако не ядете много от тях наведнъж. А според втората блуждаещият нерв реагира по-скоро на преяждането, отколкото на химическото естество на продуктите, които приемаме.

Как да предотвратим появата на хранителна кома?

След като вече знаете защо някои ястия могат да предизвикат силна нужда от дрямка, може би се чудите как да предотвратите това чувство. За щастие има много начини как да го направите. Някои лесни стратегии включват:

1. Поддържане на редовен график на съня: Не искате да ядете, когато сте уморени. Липсата на сън може да допринесе значително за силата на хранителна кома, така че се уверете, че получавате задължителните осем часа спане.

2. Приемане на по-малки порции: Тъй като размерът на порциите е важен фактор, е препоръчително да ограничите размера на храненията си, за да предотвратите появата на чувството на умора и отпадналост.

3. Водите активен начин на живот: Всяко упражнение повишава бодростта, а тя е полезна и за храносмилането. Хубаво е да се разхождате след хранене, за да раздвижите отново тялото си.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/