Почти 2 пъти повече българи с диабет има днес в сравнение с 2006 г. Увеличението е със 199% и диабетиците вече са 770 хиляди души. Други над 235 хиляди са в преддиабетно състояние. Голяма част от хората с тези състояния са с наднормено тегло или дори със затлъстяване. Това съобщи проф. Анна-Мария Борисова, дългогодишен председател на Българското дружество по ендокринология и организатор на 3 поредни национално представителни скрининга у нас.
Добрата новина е, че тенденцията може да бъде обърната с промяна в начина на живот, защото основните рискове извън възрастта са затлъстяването, липсата на физическа активност, хипертонията и липидните нарушения. А когато повишаването на кръвната захар се установи още в граничния период преди заболяването, с активна превенция може изобщо да не се стигне до диабет тип 2.
Преходът от здраве в болестта захарен диабет преминава през гранично състояние, наречено преддиабет. Първият начин да го установим е, ако следим кръвната захар на гладно сутрин, обясни ендокринологът от Александровска болница проф. Михаил Боянов.
Изискване за изследването е 10-12 часа преди него да няма тежко преяждане или препиване.
“Когато стойността на кръвната захар допре или премине 6,1, но е под 7, се смята за преддиабет - разясни проф. Боянов. - Втора възможност е даден човек да има много рискови фактори и затова да го подложим на тест с обременяване с глюкоза.”
Във вода се разтварят 75 грама глюкоза, течността се изпива и се следи нивото на кръвната захар особено на втория час. Ако стойностите преминават 11,1, са знак за захарен диабет.
“Първото нарушение наричаме повишена гликемия на гладно, второто – нарушен глюкозен толеранс. Двете могат да съществуват поотделно, но и заедно. Като степен на опасност, изглежда, нарушената гликемия на гладно е най-малката опасност, на второ място е влошеният глюкозен толеранст, а комбинацията от двете предполага сигурна диагноза захарен диабет. Когато се колебаем за състоянието, има и една по-модерна възможност - изследване на гликирания хемоглобин, който е маркер за среднодневната кръвна захар през последните 2-3 месеца преди тестуването, каза ендокринологът.
Годишно поне 10% от хората с преддиабет преминават към болестта. Но има и такива, които се връщат назад към здравето. Кои са тези щастливци? Хората, които променят диетата си към здравословно и умерено хранене и започват да извършват физическа активност. А сериозното намаляване на наднорменото телесно тегло дори може да доведе до оздравяване от захарен диабет, поясни проф. Боянов.
През последните години има силни доказателства от проучвания за такова твърдение. Особено при редукция на килограмите в първите години на заболяването. С отслабването нивата на кръвната захар се връщат в норма, без да е необходимо лекарство за диабет. Условието е човек да се придържа към промяната в начина на живот или диабетът ще се върне. Проучвания, в които пълни хора с гранично или наднормено повишена кръвна захар махат в зависимост от състоянието си 5-10-15% от излишните си килограми, постигат нормализиране на глюкозата в кръвта.
Преминаването от здраве в болест започва обикновено с напредването на възрастта плюс натрупването на повече килограми и леко повишаване на секрецията на инсулин, която трябва да компенсира инсулинорезистентната, нечувствителна на инсулин мастна тъкан.
Проф. Боянов обясни, че няма регистрирани лекарства за инсулиновата резистентност. Панкреасът се опитва да компенсира нечувствителните тъкани, но с времето се изморява и клетките му започват да умират. Тогава настъпва бета-клетъчен дефект – произведеният инсулин, дори и да е повече, не задоволява нуждите на организма. Резултатът е покачване на кръвната захар.
От преддиабета до диабет тип 2 минават средно 5 г., най-много 10-12. Лошото е, че при откриването на диабета установяваме, че половината от пациентите вече имат типичните за болестта усложнения. От тях най-много ни безпокоят атеросклерозата, която започва още в стадия на преддиабет, инфарктите и инсултите. Практиката показва, че ако успеем с превенцията на преддиабета и диабета, ще намалим чувствително и риска от сърдечносъдови заболявания. За да се намесим рано, е важно да знаем склонните към диабет хора, отбеляза ендокринологът.
Може да бъдат търсени по медицинска анамнеза за заболявания и синдроми, които се асоциират с диабет – например високо телесно тегло и метаболитен синдром, или родственици със затлъстяване, както и сърдечносъдови заболявания във фамилията. Нови фактори, които отскоро се доказват като рискови, са поликистозата на яйчниците и лечение с някои антипсихотични лекарства, съобщи професорът. Втори подход е масово попълване на кратък въпросник. В зависимост от това какъв риск очертават отговорите, се решава дали да бъдат насочени към клинична лаборатория за уточняване на състоянието. Въпросникът е утвърден и достъпен и в България.
В пилотно проучване на общопрактикуващи лекари, които са анкетирали с въпросника и изследвали по 600 мъже и жени с наднормено тегло и затлъстяване, 12% от участниците се оказват с диабет тип 2 и 8% - с преддиабет.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари