Кратката лека тренировка преди лягане е универсално средство за по-добър сън

16 November 2024
MenTrend.bg
Правете леки упражнения преди лягане, за да спите добре.
СНИМКА: Фрийпик
Правете леки упражнения преди лягане, за да спите добре. СНИМКА: Фрийпик

Ако някога сте спортували вечер, знаете, че след това трудно се заспива. Кръвта ви все още бушува, адреналинът държи тялото ви в готовност, а в мозъка ви се въртят натрапчиви мисли за грешно направени упражнения или че прогреса в залата не върви както трябва. Всички тези фактори може да ви държат ококорени до късните часове на нощта.

Но докато интензивната тренировка преди лягане е рецепта за лош сън, изследователи от Университета на Отаго са установили, че кратките серии от леки упражнения могат да доведат до по-бързо заспиване. Въпросните движения в изследването са такива които всеки може да прави у дома по време на рекламните паузи като клякания, повдигане на прасците и повдигане на коленете в изправено положение с разгъване на тазобедрената става.

„Тези прости упражнения бяха избрани, защото не изискват оборудване или много място и можете да ги правите, без да прекъсвате гледането на телевизионно предаване",

казва главният изследовател д-р Мередит Педди.

„От това, което знаем от други проучвания, вероятно бихте могли да постигнете подобен ефект, ако се разхождате из къщата си, марширувате на място или дори танцувате в хола си. Най-важното е да ставате редовно от стола и да раздвижвате тялото си", добавя тя.

Фактът, че леката тренировка е довела до по-дълъг сън, е важен, тъй като недостатъчният сън може да повлияе негативно на диетата и е свързан със сърдечни заболявания и диабет тип 2.

„Знаем, че по-високите нива на физическа активност през деня спомагат за по-добър сън, но настоящите препоръки не препоръчват високоинтензивни упражнения преди лягане, тъй като те могат да повишат телесната температура и сърдечната честота, което да доведе до лошо качество на съня", обяснява ва д-р Педди.

„Може би е време да преразгледаме тези насоки, тъй като нашето проучване показа, че редовното прекъсване на дълги периоди на седене е обещаваща здравна интервенция", катоегорична е тя.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/