Учени от университета в Хонконг установиха, че високите нива на мускулна сила са свързани с намален риск от развитие на диабет тип 2, независимо от генетичната предразположеност. Резултатите от изследването са публикувани в списание BMC Medicine.
Проучването включва 141 848 британци, които не са имали диабет в началото. Учените оценяват риска за всеки човек от развитие на заболяването въз основа на 138 известни генетични варианта, свързани с диабет тип 2. Доброволците също бяха помолени да направят тест за сила на захващане, за да измерят колко силни са мускулите им.
Участниците бяха проследени повече от седем години. През периода на наблюдение диабетът се развива при 4743 участници. Анализът показал, че хората със силни мускули имат 44% по-нисък относителен риск от развитие на болестта, отколкото „по-слабите" доброволци. Освен това този защитен ефект се проявява независимо от наличието на генетична предразположеност към диабет.
Учените отбелязаха, че мускулната сила може да се развие чрез физически тренировки. Това означава, че редовните упражнения са ефективен начин за предпазване от диабет и могат да компенсират ефектите от „лошата наследственост".
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари