Несъмнено, когато отслабваме резултатите са положителни. Енергийните ни нива са по-високи, атлетичността ни се е подобрила и се чувстваме по-добре в тялото си. Но има един често срещан страничен ефект от този процес, който обикновено остава забравен. Това е увисналата кожа.
Кожата е най-големият орган на тялото и е първата защитна линия на имунната ни система, осигурява изолация и държи всичко на мястото си. Тя е изключително устойчив орган и се справя с всички промени, през които преминаваме. Когато напълнеем, кожата се разтяга, за да покрие новата повърхност. За съжаление обаче тя не е толкова способна да прави обратното, а именно да се свива, когато губим маса.
Ако наскоро сте отслабнали значително, отпуснатата ви кожа може да помрачи постиженията, за които сте работили толкова упорито, което може да е разочароващо. Все пак има няколко начина да облекчите този проблем. Някои от тях можете да направите с помощта на лекар, а други - сами.
Заслужавате да се чувствате уверени и комфортно в собствената си кожа, независимо от килограмите си. Ето как да постигнете това, когато се борите с допълнително отпуснатата плът след отслабване.
Защо се появява отпусната кожа след отслабване?
Според д-р Джордан Джейкъбс, доцент по пластична и реконструктивна хирургия в болница „Маунт Синай" в Ню Йорк, отпуснатата кожа обикновено се дължи на следните причини:
1. Бърза загуба на тегло
Отпуснатата кожа, дължаща се на бърза загуба на тегло, обикновено се наблюдава при хора, които се подлагат на бариатрична операция за намаляване на големи количества тегло. Около 70% от хората, които преминават през процедурата, остават с излишна кожа.
„Бързото отслабване не дава достатъчно време на кожата ни да се свие постепенно и я кара да се отпусне и започне да виси", казва д-р Джейкъбс.
2. Постепенно увеличаване на теглото
Отпуснатата кожа след отслабване също е продукт и на самото повишаване на теглото по-рано.
„Кожата има ограничена еластичност и ако при наддаване на килограми тя е надхвърлила границите на тази еластичност, при последващо отслабване тя не може да се свие напълно", твърди д-р Цукерман, пластичен хирург от Ню Йорк.
3. Стареене на кожата
"С възрастта човек губи еластичността, необходима за връщането на отпуснатата кожа след по-голямо отслабване. Това води до нейното отпускане, набръчкване и увисване", обяснява д-р Джейми ДеРоса, основател и водещ хирург на пластичния цнтър DeRosa Center Plastic Surgery & Med Spa в Бостън, САЩ.
Как да се отървете от отпуснатата кожа след отслабване?
1. Хирургическо отстраняване
"При значителна загуба на тегло (обикновено около 70 до 100 килограма) количеството отпусната кожа ще бъде наистина трудно да се отстрани по неоперативен начин", казва д-р ДеРоса.
Но има процедури за стягане, които действат и премахват излишната кожа по начин, по който белезите са на незабележими места, като например линията на панталона или подмишниците.
2. Контуриране на тялото
Пациентите могат да се обърнат и към процедури за оформяне на фигурата, като BodyTite и FaceTite (които може да се използват в комбинация с липосукция), за да премахнат мазнините и да стегнат кожата.
"Само имайте предвид, че тези процедури може да не решат напълно проблема, освен ако нямате не много сериозен случай на излишна кожа", отбелязва д-р Цукерман.
3. По-бавно отслабване
Макар че това невинаги е възможно (особено за тези, които са претърпели бариатрична операция), постепенното намаляване на теглото изглежда е най-доброто средство за предотвратяване на отпускането на кожата, отбелязват специалисти.
Може ли увисването след отслабване да изчезне само?
Не съвсем, казват лекарите. Но не забравяйте, че количеството на излишната кожа, което ви остава, и това, доколко добре тя реагира на отслабването, зависи от всичко - от възрастта и генетиката до това колко сте отслабнали и от качеството на кожата ви. Така че, в зависимост от обстоятелствата, може да очаквате някои положителни промени.
„Пациентите, при които може да се наблюдава подобрение на отпуснатата кожа, са тези, които нямат стрии, и по-младите, които все още имат разумно количество колаген в тялото си въпреки увеличаването на теглото", твърди д-р Цукерман
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари