Той е в сутрешното ни кафе, чаша чай или се добавя към любимата ни енергийна напитка. За много от нас кофеинът може да даде на тялото и мозъка ни така необходимия тласък, ако се чувстваме малко отпаднали.
Наскоро обаче една марка лимонада, продавана в САЩ, беше спряна от продажба на фона на обвинения, че съдържанието на кофеин в нея е опасно високо, въпреки че според съобщенията то е в рамките на препоръчителната дневна доза. Това повдигна въпроси за това колко от това вещество е твърде много и има ли значение откъде го получаваме?
Макар че редица изследвания показват, че някои кофеинови напитки са полезни за здравето, все още има известна несигурност относно начина, по който трябва да ги консумираме.
Как кофеинът влияе на организма?
През цялото време в тялото ни работят най-различни важни функции, включително сърдечен ритъм, кръвен поток и цикли на сън и бодърстване. Много от тях се влияят от аденозина - химично вещество, което се среща естествено в организма ни и чиято задача е да ни кара да се чувстваме уморени в края на деня.
„Аденозинът е едно от естествено произвежданите вещества, които предизвикват затихване на дейността на различни органи, които са подложени на стрес или се нуждаят от намаляване на енергийните нужди", казва Кенет Джейкъбсън, ръководител на секцията за молекулярно разпознаване в Националния институт по диабет и храносмилателни и бъбречни заболявания в САЩ.
Той казва, че аденозиновите рецептори се намират на външната повърхност на много клетки в тялото и реагират на променливите нива на това вещество, за да изпратят команда тъканите да намалят честотата на активността си. Това релаксира сърцето, бъбреците, имунната система и др.
Когато консумираме кофеин, той бързо се абсорбира в кръвта ни, където изпреварва аденозина, като му пречи да се свърже с тези рецептори и да си свърши работата. Ето защо пиенето на кафе може да ни накара да се чувстваме по-будни и бдителни.
Ползи за здравето от кофеина
Съществува огромен брой доказателства за въздействието на кофеина върху нашето здраве - особено за кафето, тъй като то е един от най-големите източници на това вещество в хранителния режим на повечето хора.
Проучванията показват, че напитката може да окаже влияние и върху това колко добре се упражняваме. Едно проучване сред любители колоездачи установява, че то може да подобри физическото представяне с до 1,7%. Кофеинът се свързва и с намален риск от няколко форми на рак, сърдечни заболявания и диабет тип 2.
Също така е установено е, че кафето (но не и чаят) предпазва от депресия, а също така има доказателства, че антагонистите на аденозина (сред, които е кофеинът), които блокират аденозиновите рецептори, са полезни за стареещия на мозък.
Колко е твърде много кофеин?
Европейският орган за безопасност на храните EFSA съветва здравите хора да пият не повече от 400 мг на ден и не повече от 200 мг в една напитка.
Лесно е да се прекали с приема на кофеин. Ще разберем кога това се случва, когато започне да ни е лошо, да сме тревожни, раздразнителени и да имаме главоболие. Може също така да усещаме и усилено сърцебиене. Но умерената консумация на около две или три чаши кафе на ден не е свързана с някакви сериозни негативни странични ефекти при здрави хора.
А ако ни се наложи внезапно да спрем пиенето на тази напитка, това трябва да става постепенно в продължение на няколко дни, за да се избегнат симптомите на абстиненция.
Ако постоянно пием големи количества кафе е по-вероятно да изпитаме симптоми на абстиненция, ако внезапно спрем консумацията му, но изследванията показват, че те могат да се появят и при дневни дози от 100 мг. Механизмът, който стои зад кофеиновата абстиненция, е същият, като при отказването от алкохола.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари