Джеймс Харисън, известен в Австралия като "човекът със златната ръка", почина на 3 март 2025 г. на 88-годишна възраст. Кръвта му съдържа рядко антитяло, Anti-D, което е използвано за разработване на лечение за бременни жени, чиято кръв може да навреди на неродените им деца. През живота си той е направил 1173 дарения на плазма, помагайки за спасяването на повече от 2,4 милиона австралийски бебета.
Кой беше Джеймс Харисън?
Той започва да дарява плазма на 18-годишна възраст и продължава да го прави на всеки две седмици, докато навърши 81 години. През 2005 г. той поставя световен рекорд по брой дарения на кръвна плазма, титла, която държи до 2022 г., когато е надмината от донор от Съединените щати.
Харисън решава да стане донор на 14 години, когато претърпява тежка белодробна операция. Имаше нужда от интензивни грижи и няколко кръвопреливания, след което реши да се отдаде на обществото. Въпреки страха си от игли, той спази обещанието си да стане донор веднага след като навърши 18 години. Джеймс се вдъхновява от примера на баща си, който редовно дарява кръв.
През 1954 г. той прави първото си дарение и продължава да посещава Червения кръст на всеки две седмици в продължение на повече от 60 години, осигурявайки животоспасяваща плазма до пенсионирането си през 2018 г. на 81-годишна възраст. Като признание за неговата всеотдайност, през 1999 г. Харисън беше награден с Медал на Ордена на Австралия, едно от най-високите отличия в страната, за службата му към Австралийския червен кръст.
Дъщерята на Харисън, Трейси Мелоушип, каза, че баща й е „много горд, че е спасил толкова много животи без никакви разходи или болка". „Винаги е казвал, че не боли и че спасеният живот може да бъде вашият собствен", сподели тя .
Плазмата на Харисън съдържа рядко и жизненоважно антитяло, наречено D. Това антитяло се използва за производството на лекарство, което предотвратява хемолитична болест на плода и новороденото (HDFN), сериозно и потенциално животозастрашаващо състояние, при което имунната система на бременна жена атакува червените кръвни клетки на нейното бебе.
HDFN възниква, когато кръвната група на майката е несъвместима с кръвната група на нейното неродено бебе. Имунната система на майката възприема червените кръвни клетки на бебето като заплаха и произвежда антитела, за да ги унищожи. Това може да доведе до тежка анемия, сърдечна недостатъчност или дори смърт.
Преди да бъде въведена анти-D терапия в средата на 60-те години, половината от децата, диагностицирани с HDFN, не са оцелели. Според Lifeblood има по-малко от 200 анти-D донори в Австралия, но техните дарения подкрепят около 45 000 майки и деца всяка година.
Изпълнителният директор на Lifeblood Стивън Корнелисен каза, че Харисън „не е очаквал нищо в замяна" за своята щедрост и е продължил да дава „дори в най-мрачните си дни", включително след загубата на съпругата си Барбара, която също е била редовен донор.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари