Chrome под заплаха: Google принудена да продава браузъра си

09 March 2025
MenTrend.bg
Министерството на правосъдието на САЩ е потвърдило предложението си от ноември миналата година интернет гигантът "Гугъл" (Google) да бъде принуден да продаде своя уеб барузър "Хром" (Chrome). СНИМКА: ПИКСАБЕЙ
Министерството на правосъдието на САЩ е потвърдило предложението си от ноември миналата година интернет гигантът "Гугъл" (Google) да бъде принуден да продаде своя уеб барузър "Хром" (Chrome). СНИМКА: ПИКСАБЕЙ

Министерството на правосъдието на САЩ е потвърдило предложението си от ноември миналата година интернет гигантът "Гугъл" (Google) да бъде принуден да продаде своя уеб барузър "Хром" (Chrome) в отговор на решението на федерален съд, който през август 2024 г. призна компанията за виновна в незаконен монопол, информира в. "Вашингтон пост".

Този ход нанася удар на надеждите на големите технологични компании, че антимонополните мерки на администрацията на президента Доналд Тръмп ще бъдат по-малко агресивни от тези на предшественика му Джо Байдън, отбелязва изданието.

Това е и неуспех за "Гугъл", който твърди, че първоначалното предложение е "интервенционистко" и силно излиза извън границите на първоначалното дело, заведено от министерството на правосъдието срещу компанията.

Правителството потвърди и предложението на "Гугъл" да бъде забранено да плаща на други компании, за да предоставят на търсачката му преференциално разположение в техните приложения и телефони. В същото време властите се отказват от искането си гигантът да продаде дяловете си в стартъп компании за изкуствен интелект, след като една от тях - "Антропик ЕйАй" (Anthropic AI), заяви, че се нуждае от финансите на "Гугъл", за да устои на конкуренцията в този бързо развиващ се сектор.

Делото срещу "Гугъл", в което компанията е обвинена, че използва позицията си на доминираща световна търсачка, за да изтласква евентуални конкуренти, беше заведено по време на първия мандат на Тръмп. Министерството на правосъдието на Байдън го продължи и започна още няколко антимонополни дела срещу големи технологични компании, включително "Епъл" (Apple) и "Мета" (Meta).

То започна и второ антитръстово дело срещу бизнеса с рекламни технологии на "Гугъл".

Антимонополните съдебни дела, както и контролът върху гигантските корпоративни сливания от страна на Федералната комисия за търговия, разгневиха ръководителите на технологичния сектор и някои рискови инвеститори, които посочиха тези политики като една от причините да подкрепят Тръмп. "Гугъл" също така дари 1 млн. долара на комитета за встъпване в длъжност на Тръмп и премахна политиките си, които целяха наемане на повече жени и представители на малцинства в компанията, припомня "Вашингтон пост".

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/