Да станете сутрешен човек: ранното събуждане намалява риска от депресия

21 March 2025
MenTrend.bg
Изследванията показват, че сутрешните часове са най-продуктивното време за мозъка.
СНИМКА: Фрийпик
Изследванията показват, че сутрешните часове са най-продуктивното време за мозъка. СНИМКА: Фрийпик

За ползите от ранното ставане учените говорят отдавна. Изследванията показват, че сутрешните часове са най-продуктивното време за мозъка.

Според скорошни изследвания, ранобудните са по-малко склонни да страдат от депресия. Това се дължи на факта, че съвременният свят е по-фокусиран върху сутрешния график и нощните сови, събуждайки се по-късно от другите, се чувстват объркани.

Изследователите проведоха мащабно онлайн проучване сред 564 студенти. Резултатите показват, че хората, които си лягат късно и се събуждат късно, са по-склонни да изпитат депресия, отколкото тези, които се събуждат рано и си лягат рано. Доклад за резултатите от експеримента е публикуван в научното списание Plose One.

Лягащите късно са по-склонни да имат затруднения със заспиването и да имат лошо качество на съня. Освен това те са склонни към консумация на алкохол и демонстрират по-ниски нива на съзнание, което се отразява негативно на емоционалното им състояние.

Участниците с вечерен хронотип съобщават за по-високи нива на преживяване - тенденция към натрапчиви мисли и интроспекция. Това явление се счита за един от ключовите фактори, които увеличават риска от развитие на депресия.

При лягащите късно хормонът на съня мелатонин се произвежда по-късно, отколкото при ранобудните. Това нарушава естествените биологични ритми, което засяга емоционалната регулация, енергийните нива и цялостното благосъстояние.

Учените отдават проблемите на късно лягащите на факта, че съвременното общество е ориентирано към ранен график. Работата, ученето и други ангажименти често налагат ранно ставане, което принуждава нощните сови да живеят в режим, който противоречи на естествения им ритъм. Това води до хроничен стрес, умора и увеличава риска от психични разстройства.

Ако сте от лягащите късно, експертите препоръчват постепенно да коригирате графика си за сън: Лягайте си 15-20 минути по-рано всеки ден, избягвайте да използвате джаджи преди лягане, създайте комфортна среда за сън, като затъмните стаята и поддържате температурата ниска.

Сомнолозите препоръчват да се придържате към един и същ график за сън и събуждане през цялата седмица и да не правите изключения дори през почивните дни. В този случай ефектът върху тялото ще бъде максимално ефективен. Освен това е известно, че по-ранното лягане насърчава загубата на тегло. Това се дължи на факта, че от 23 часа вечерта до 3 часа сутринта тялото активно произвежда соматотропен хормон, който разгражда мастната тъкан и образува мускулна тъкан.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/