Децата, които растат с бащите си под един покрив, остават близки с тях и създават силни връзки, които продължават през трудните тийнейджърски години, съобщи Физ.орг, позовавайки се на американски учени.
В живота в един и същи дом може най-добре да се предскаже тясна връзка между баща и дете по време на юношеството, независимо дали родителите са женени.
Изследователи от Университета на Мичиган, Университета на Невада-Лас Вегас и Държавния университет на Охайо са се фокусирали върху отношенията баща-дете, които се изучават по-рядко от отношенията майка-дете, за да разберат по-добре развитието на юношите.
"Бащите често се оставят извън изследванията, но тяхната гледна точка има значение", каза Кейтлин Уорд от Университета на Мичиган, която е съавтор на публикацията. "Може да бъде предизвикателство да се изследват бащите, защото често има по-малко налични данни за тях".
В дългосрочните проучвания майките са по-склонни да отговарят на анкетите, отколкото бащите, така че изследователите често разчитат на техни данни. Това изследване е уникално, тъй като включва отговори от хиляди бащи в САЩ, с различна раса и икономическо положение. Това проправя пътя за по-всеобхватни и нюансирани изследвания на бащинството.
Резултатите са ясни - простото, последователно участие от страна на бащите изгражда близост, която продължава по време на юношеството.
"Когато бащите редовно говорят с децата си, помагат им с домашните и проявяват интерес към живота им, това укрепва взаимоотношенията им с течение на времето", каза Гарет Пейс, водещ автор на изследването от Университета на Невада - Лас Вегас. "Тези ежедневни взаимодействия, особено в по-късна детска възраст, са ключови за развитието на трайна близост".
В изследването са използвани данни, подадени от около 3000 бащи. Резултатите са публикувани в сп. Family Relations.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари