Изкуственият интелект надминава пилотите: Революция в света на дроновете

19 April 2025
MenTrend.bg
СНИМКА: Пиксабей
СНИМКА: Пиксабей

Китайски учени представиха необикновена система от дронове, способна самостоятелно да изпълнява фигури от висшия пилотаж с прецизност, която надминава дори най-опитните човешки пилоти, предаде Синхуа, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс роботикс".

Пробивът на специалистите може да доведе до революция в издирвателните и спасителни мисии, повишавайки тяхната ефективност и ефикасност в сложна среда като гори, руини, тунели и канали.

Алгоритмите, разработени от изследователи от Университета на Чжъцзян, позволяват на дроновете автономно да извършват сложни въздушни маневри, като същевременно умело навигират през препятствия. Това са умения, които преди са изисквали човешки контрол от професионални пилоти.

Прилепи, които нощуват в пещери, врани, изпълняващи въздушни трикове в градовете, и соколи, които се гмуркат на 180 градуса, за да уловят плячка са примери за умения за оцеляване, формирани от еволюцията.

"Подобен биологичен интелект е точно това, от което съвременните дронове се нуждаят, за да се справят отлично със сложни въздушни задачи", каза ръководителят на изследването Гао Фей.

По същия начин най-добрите оператори на дронове могат да изпълняват това, което може да се опише като "въздушен балет" в сложна среда, използвайки интуитивния език на движенията, подобен на мускулната памет на танцьор.

Резултатите от направените тестове показват, че по-интелигентните алгоритми могат да оптимизират моделите на движение. Това позволява на безпилотните летателни апарати да изпълняват по-грациозни и сложни маневри, без да е необходимо обновяване на хардуера.

Технологията може да промени реакцията при бедствия, предоставяйки възможност на дроновете да навигират в срутени сгради или да разполагат оборудване за наблюдение в близост до вулканични изригвания и дори да работят в близкото до Земята пространство, осеяно с отломки.

Учените признават, че настоящата система има своите ограничения и разчита на предварително заредени карти, а не на откриване на препятствия в реално време в непозната среда. В бъдеще те ще се съсредоточат върху създаването на напълно автономни системи, които могат незабавно да се адаптират към непозната и променяща се среда.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/