Във Вавилон влачели царя за ушите
Цезар решава празникът да е на 1 януари
Всяка година на 1 януари в повечето страни по света се празнува началото на новата година, но в това няма нищо ново.
Всъщност празници, отбелязващи началото на календара, съществуват от хиляди години. И докато някои тържества са били просто шанс да се напиеш и повеселиш, други новогодишни фестивали са свързани с важни селскостопански или
астрономически събития
Например в Древен Египет годината започвала с наводнението на Нил, което съвпада с изгрева на звездата Сириус. Финикийците и персите свързвали началото на годината с пролетното равноденствие, а за гърците то е било по време на зимното слънцестоене. Първият ден от китайската Нова година пък настъпва с второто новолуние след зимното слънцестоене.
Най-ранното регистрирано новогодишно тържество датира отпреди около 4000 години във Вавилон и е било дълбоко преплетено с религия и митология. За вавилонците от древна Месопотамия първото новолуние след пролетното равноденствие - деня в края на март с еднакво количество светли и тъмни часове, предвещавало началото на новата година и олицетворявало възраждането на природата.
По този повод се организирал голям
религиозен фестивал,
наречен Акиту. Името му произлизало от шумерската дума за ечемик и включвал различни ритуали за всеки от своите 11 дни. По време на Акиту по улиците на града дефилирали статуи на боговете и се организирали церемонии, символизиращи победата им над силите на хаоса.
По това време се празнувала и митичната победа на вавилонския бог на небето Мардук над злата морска богиня Тиамат. Този ритуал изпълнявал и важна политическа цел - през време на празненствата бил коронясван нов цар в знак на обновяване на божествения мандат на настоящия владетел.
Защо вавилонският цар е бил публично унижаван, влачейки го за ушите, четете ТУК.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари