Ето я най-скъпата футболна реликва в България
Това е спомен за баща ни, с който няма да се разделим за нищо на света, казват Ерол и Аян-младши
800 000 евро за фланелката на Диего Марадона. Това е последното предложение, което синовете на големия български футболист Аян Садъков отказват на колекционер от чужбина. Без съмнение това е най-скъпата футболна реликва в България и вероятно една от най-ценните в света.
Историята започва под палещите лъчи на мексиканското слънце на 10 юни 1986 г. На тази дата отборите на България и Аржентина излизат един срещу друг в мач от предварителна група "А" на световното първенство. С №10 в състава на "гаучосите" е докоснатият от Бог Диего Марадона. Той е играчът, който само след няколко седмици ще донесе световната титла на своя отбор, посягайки към короната на Краля на футбола Пеле.
Но преди това да се случи, в мач на стадион "Олимпико" в Мексико Сити, игран пред 63 000 зрители, българският национал Аян Садъков е получил от селекционера Иван Вуцов задача, граничеща с непосилното.
Да опази неуловимия Марадона! Аян се превръща в сянка на Диего през всичките 90 минути на мача. Пази го персонално и не му позволява да се разпише във вратата на Борислав Михайлов, въпреки че нашите губят с 0:2 от бъдещия шампион.
Светът се прехласва пред отличната игра на Садъков, който действа изключително спортсменски срещу суперзвездата и не си изкарва дори и жълт картон. След срещата Аян получава фланелката на Марадона, който го поздравява за джентълменския двубой на терена.
Днес "синьо-бялата" реликва е същинско съкровище. Но за съжаление, и Аян Садъков, и Диего Марадона вече играят футбол в небесния отбор на звездите. Аян си отиде от този свят на 1 юли 2017 г. само на 55 години. Сърцето на Диего Марадона спря да тупти на 25 ноември 2020 г., по-малко от месец след неговия 60-и рожден ден. Но спомените за гениалния аржентинец са живи, а реликвите, свързани с него, гонят космически цени.
"Последната оферта, която получихме за фланелката на Марадона, е 800 хиляди евро - разказват пред "България Днес" Ерол Садъков и неговият брат Аян-младши, двамата синове на легендарния ни национал. - Предложението дойде след смъртта на Марадона, кандидат-купувачът беше от чужбина. Категорично отказахме. Искаме фланелката да си остане семейна ценност."
Аян и Ерол признават, че екипът на Марадона е изнасян на показ само два пъти - веднъж пред феновете на "Локомотив" (Пд) и веднъж за телевизионен филм.
"След като почина Марадона, имахме молби от няколко телевизии, но засега нямаме намерение да я показваме повече - откровен е Ерол Садъков. - Ако често я изкарваме, много хора искат да се докоснат до нея. Не знаеш кой ще я дръпне, ще я скъса, ще има опити да я вземат. Вкъщи също са влизали крадци, за да търсят фланелката. Проверявали са, вече знаят, че не е там. Нищо друго не бяха взели. Погрижили сме се да е на сигурно място. Лошото е, че не можем да й се любуваме, да я сложим в рамка, да я гледаме всекидневно. Иначе още като малки с брат ми обличахме тази прочута футболна фланелка на синьо-бели райета. Тогава дори не сме осъзнавали колко скъпа е тя. И че сме имали честта да облечем екипа на самия Марадона. С течение на годините разбрахме каква ценност държим в ръцете си."
Сега двамата братя Ерол и Аян успешно управляват собствена фабрика в Пловдив и пазят съкровения спомен за мача от световното в Мексико. Любопитното е, че на Мондиал '86 Дон Диего не си дава фланелката във всички мачове, в които играе, въпреки че е награбван веднага след последния съдийски сигнал от противниците.
"В годините сме чели доста различни интерпретации със смяната на тази фланелка. Чували сме, че преди мача баща ми и Марадона са се били разбирали. Че няколко дни по-рано имало уговорка. Всичко това са свободни съчинения. Истината е, че непосредствено след последния съдийски сигнал баща ми го пита дали могат да си разменят фланелките. Марадона на секундата отсича, че няма никакъв проблем това да се случи. Причината, поради която си я сменя точно с него, е коректната игра и доброто представяне на баща ми срещу него. Единоборствата им са били джентълменски, без излишни грубости", разказва Аян Садъков-младши.
От същия мач гащетата на Марадона пък се озовават в друг български национал - Пламен Гетов, който успява да си ги уреди от него в аржентинската съблекалня. Впоследствие ги подарява на треньора Христо Колев-Бащата. Още приживе големият Аян признава, че е дал всичко от себе си срещу Марадона.
"За представянето си срещу него получих положителни оценки, но Марадона трудно може да се опази докрай - признава българският полузащитник. - Направо е като биче. Блъскаш се в него и все едно в чугун се удряш. Футболист с ръст от 160 сантиметра, но като фурия. Какво ли не опитах срещу него - няма опазване. Пада на земята и още преди съдията да е свирнал, Марадона пак е на крака и търчи. Невероятен футболист, няма такова нещо!"
Самият Садъков е абсолютен рекордьор по участия във всички национални гарнитури на страната със 145 мача и 37 гола. Само за представителния тим е играл в 80 срещи, в които се е разписвал 9 пъти.
За брилянтната игра на Садъков загатва и неговият съотборник в националния отбор и настоящ собственик на "Левски" Наско Сираков: "Тогава той играеше футбол, ние се мъчихме да го правим. Играеше перфектно, толкова беше изпреварил времето си".
Аян става първият със статуя
Легендарният Аян Садъков е първият български футболист, който има статуя в цял ръст. Тя увековечава паметен миг от 1983 година, когато 22-годишният Аян е вдигнал над главата си Купата на Съветската армия, която печели с любимия "Локомотив" (Пловдив). Статуята бе открита през 2018 година.
Неотдавна клубът на привържениците на "черно-белите" обяви на търг картина на художника Димитър Петров. Тя изобразява Садъков и Марадона в единоборство от паметния мач между България и Аржентина през 1986-а. Средствата отидоха за Клиниката по инфекциозни болести в град Пловдив. За "Локомотив" Аян записва 350 двубоя със 150 гола.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари