Късната вечеря влошава способността на тялото да преработва глюкозата

25 December 2024
MenTrend.bg
Учени от медицинския център на Колумбийския университет в Ървинг установиха, че хората, които ядат късно, консумират повече въглехидрати и мазнини след 17 часа. СНИМКА: freepik
Учени от медицинския център на Колумбийския университет в Ървинг установиха, че хората, които ядат късно, консумират повече въглехидрати и мазнини след 17 часа. СНИМКА: freepik

Учени от медицинския център на Колумбийския университет в Ървинг установиха, че хората, които ядат късно, консумират повече въглехидрати и мазнини след 17 часа. В същото време те изпитват влошаване на глюкозния толеранс. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature.

В ново проучване на 26 хора с наднормено тегло и затлъстяване с диабет тип 2, изследователите проследиха как времето за хранене влияе върху метаболизма на глюкозата. Доброволците бяха разделени на две групи: хора, които ядат рано (EE), които приемат по-малко от 45% от дневните калории след 17 часа, и хора, които ядат късно (LE), които предпочитат да ядат повече вечер.

Резултатите показват, че участниците в групата LE консумират повече въглехидрати и мазнини след 17 часа, което е придружено от влошаване на глюкозния толеранс. Въпреки сходните нива на глюкоза и инсулин на гладно, нивата на глюкозата остават значително по-високи при късното хранене, особено 30 и 60 минути след хранене.

Нарушеният глюкозен толеранс е следствие от нарушение на въглехидратния метаболизъм, при което инсулинът не се произвежда в необходимото количество или чувствителността към него намалява. Някои лекари наричат ​​тази патология латентен захарен диабет.

Според изследователите времето за хранене играе ключова роля в метаболизма на глюкозата, независимо от състава на диетата. Учените призовават за по-ранни вечери като начин за подобряване на контрола на кръвната захар и намаляване на риска от метаболитни заболявания.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/