В сайта му го наричат Негово Величество и днес. Изтъкват, че никога не е абдикирал, "168 часа"
Обучаван за монарх, той никога не е поискал връщането й
Качва се на трона 200 години след най-дълго управлявалия крал Луи XIV
Догодина Симеон Сакскобургготски ще навърши 80 години от възкачването си на българския престол. По този показател той надминава кралица Елизабет II, която почина след 70 години на трона.
Исторически
най-дълго управлявалият крал е Луи XIV,
който е коронясан, преди да навърши 5 години. В продължение на 72 години, три месеца и 18 дни е на престола.
Той се възкачва като суверен на Франция точно 200 години преди Симеон II да бъде обявен за повелител на българите. Първият е обявен за монарх през 1743 г., а вторият - през 1943 г.
След 12 месеца ще станат 80 години от възшествието на Симеон II. На 28 август 1943 г. умира баща му - цар Борис III. Тогава малолетният му син е обявен за монарх, а официално това е прието от 25-ото народно събрание на 5 септември. Дребната подробност е, че Сакскобургготски е
бил на власт
едва 3 години,
при това с помощта на регентите - чичо си княз Кирил Преславски, премиера Богдан Филов и ген. Никола Михов. Тук също има прилики с Краля Слънце, чиито регенти са майка му Ана Австрийска и първият министър на Франция кардинал Мазарини.
През 1944 г. настойниците
на царя са екзекутирани
и са назначени други. След референдума през 1946 г. Симеон заедно с майка си и сестра си е изгонен от комунистите.
Установяват се в Александрия, Египет, защото там живее бащата на царица Йоана - италианският крал Виктор Емануил. През 1951 г. Испания предоставя на семейството политическо убежище и майката на Симеон се заселва там с двете си деца.
Как точно е обучаван и изказвал ли се е за възстановяването на монархията у нас, четете тук.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари