Вълчо Арабаджиев спасява имане за 7 милиона лева

12 January 2024
Даниел ДУМЕВ

*Младши отбелязва втори голям успех пред Темида

*Апелативният съд поряза мераците на КПКОНПИ, антикорупционната комисия му плаща адвокатите

Вълчо Арабаджиев, син на бизнесмените Маринела и Ветко, спаси имане за близо 7 милиона лева. Това става ясно от решение на Темида по делото, което се води от КПКОНПИ срещу Вълчо за конфискация на пари, които според комисията са придобити незаконно.

Това е пореден успех на богаташкия син пред Темида. За втори път антикорупционната комисия губи делото за конфискация на 6,8 млн. лева срещу наследника на .

От иска на КПКОНПИ за конфискация за над 6,8 млн. лева 157 048 лева са вноски по разплащателна сметка, 236 760 лева са намерени в сейф, ползван от Арабаджиев, 984 728 лева са открити в хотелска стая, ползвана от дружество, свързано с него, а внушителната сума от 5 437 207 лева са в банкови сейфове на името на Арабаджиев.

Проверката на имуществото на Арабаджиев-син започва, след като закритата вече спецпрокуратурата информира КПКОНПИ, че той е привлечен като обвиняем за пране на пари. След проверката през октомври 2019 г. комисията решава, че ще внесе иск за отнемане на имущество му, тъй като има несъответствие между приходи и разходи. Това все още не е доказано в съда.

Вълчо Арабаджиев
Вълчо Арабаджиев

Арабаджиев-младши пледира, че доходите му неколкократно надхвърлят стойността на придобитото от него имущество. Според съдебната експертиза за периода от 2015 до 2018 година доходите на Вълчо са на обща стойност от малко над 1 милион лева, включващи общо 345 652 лева от трудови правоотношения, 640 000 лева заем от банкова институция, 73 000 лева издръжка, получена от майка му Маринела, както и 964 лева възстановени суми и постъпление от продажба на дялове. За този период разходите на Арабаджиев-младши са едва 144 бона според изготвената експертиза по делото. Така за този период нетната сума, с която младият бизнесмен разполага, е 801 503 лева. Според заключението сумите, които са внесени от него по банкови сметки, са 17 702 лева, както и 75 376 лева от трети лица. Тоест Вълчо никога не е разполагал или харчил повече пари от отчетите пред данъчните и съответно престъпление няма, но все пак делото все още тече в съда.

Според решението на магистратите откритият в хотелската стая близо милион е на дружеството, ползвало хотелската стая, в което е бил назначен Арабаджиев. Парите не са били негови и синът не се е разпореждал с тях.

За сумата 5 437 207 лв., открити в сейфове на Арабаджиев, съдът приема, че са представени доказателства, че сумата е на родителите му. Неоснователен според съда е и искът на КПКОНПИ за конфискация на 236 760 лева, намерени в сейф в хотелски апартамент, ползван от Арабаджиев.

Маринела и Ветко Арабаджиеви
Маринела и Ветко Арабаджиеви

Освен това КПКОНПИ е осъдена да плати 9000 лева разходи по делото, а за сметка на комисията остават и 136 314 лева държавна такса за делото. На първата инстанция антикорупционната комисия плати и 272 629 лева държавни такси и 11 250 лева разноски по делото.

Всичко започва преди години, когато Ветко и Маринела са обвинени в това, че в качеството си на лица, които осъществяват фактически действия и функции по управлението на търговски дружества, умишлено са склонявали представляващи въпросните дружества (също членове на групата) да избягват установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери - при воденето на счетоводството да използват документи с невярно съдържание, да потвърждават неистина в подадени данъчни декларации и да приспадат неследващ се данъчен кредит.

Според обвинението това е ставало най-често, като дружествата са декларирали и осчетоводявали доставки от фирми от "липсващ търговец". Придобитите чрез данъчните измами средства били изпирани с поредица от трансакции, които е трябвало да скрият произхода им. За изпирането на пари обвинение е повдигнато на сина на Арабаджиеви - Вълчо (който не е обвинен като член на групата).

Акцията на Специализираната прокуратура срещу семейство Арабаджиеви започна на 31 август 2018 г. Ветко и Маринела бяха в чужбина и ги обявиха за издирване с Интерпол. Бяха задържани на 7 март 2019 г. в къщата на Георги Семерджиев - Жоро Шопа до Барселона, който е един от най-близките приятели на Евелин Банев-Брендо.

След мегаакцията и арестите Комисията за противодействие на корупцията наложи запор на имущество на Арабаджиеви за над 310 милиона лева след получено уведомление от Специализираната прокуратура за привличането им към наказателна отговорност. По-късно бе взето решение да се внесе иск за отнемане на имуществото на двойката и свързаните с тях юридически лица.

На 29 октомври 2020 година Върховният касационен съд отмени възбраните, наложени по искане на антикорупционната комисия КПКОНПИ върху недвижими имоти, собственост на "Виктория груп корпорейшън" ЕАД.

В момента делото срещу Ветко, Маринела и сина им Вълчо продължава.

 

Екстрадиция и мерки

След като екстрадират Ветко и Маринела Арабаджиеви у нас, фамилията дълго лежи зад решетките. Освободиха ги първо под домашен арест заради влошено здравословно състояние, а след това с парични гаранции от един милион, които се оказаха непосилни за фамилията. В закрито заседание на 22 юли 2021 година въззивен състав на Апелативния специализиран наказателен съд измени мярката за неотклонение на подсъдимия Ветко Арабаджиев от "домашен арест" в "гаранция" в размер на 500 000 лева, както и мярката за неотклонение на подсъдимата Маринела Арабаджиева от "домашен арест" в "гаранция" в размер на 500 000 лева.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/