С почести и ритуал, подобаващ на погребение за държавен глава, България днес изпрати в последния му земен път Негово Светейшество Неофит - патриарх на България и Софийски митрополит.
Той бе погребан в митрополитската катедрала "Св.Неделя", каквото е било неговото желание. Патриархът ще почива до екзарх Йосиф.
Тялото на Неофит бе пренесено върху теглен от бойна машина оръдеен лафет от патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Той е бил изработен специално за погребението на цар Борис Трети през 1943 г. Именно това е била и последната церемония в България, на която е правено подобно литийно шествие.
Днешното шествие премина през ул. „Оборище", ул. „Г. С. Раковски", бул. „Цар Освободител", бул. „Кн. Мария Луиза". Начело на него бяха членовете на Светия Синод. Шествието бе водено от гвардейска рота и оркестър.
При полагането на тялото военен оркестър изпълни химна на България и марша в памет на героите "Покойници". Последният е писан от композитора Иван Минков по "Ново гробище над Сливница" на Иван Вазов. Там са стиховете: "Покойници вий в други полк минахте" и "Българио, за тебе те умряха". Маршът се изпълнява при държавни ритуали и изреждането на имената на националните герои.
По-рано около ковчега на патриарха бе разположен почетният гвардейски караул. Именно той по-късно пренесе тленните останки на Неофит от "Св. Александър Невски" до лафета. Военни придружиха процесията. Такива церемонни обикновено се правят, когато се погребва държавен глава.
Опелото на патриарха се състоя в "Св. Александър Невски". То бе възглавено от Негово Всесветейшество Вселенския патриарх Вартоломей. Той произнесе и паметно слово за Неофит.
"Изпращаме човек Божий - патриарх Неофит, който с постоянство посвети целия си живот на победителя на смъртта, на нашия Господ Иисус Христос и на служение на неговата църква", каза в словото си Вартоломей.
Нито руският, нито украинският църковен представител обаче взеха участие в службата. Те не са облечени и в богослужебни дрехи. Причината е, че Киевската църква не е призната от останалите православни освен от Вселенската патриаршия. А временно Вартоломей и Московската патриаршия не са в общение.
За погребението руската православна църква изпрати у нас корсунският митрополит Нестор. От украинска страна тук е митрополит Епифаний. Присъствието на последният обаче предизвика спорове за това дали е редно да бъде допускан, тъй като неговата църква има томос от Вселенския патриарх, но не е призната от останалите православни църкви, включително българската.
"Нас не ни притеснява това присъствие, защото всеки има право да дойде и да отдаде почит. Той ще присъства молитвено, в което няма нищо лошо. Няма да вземе участие в опелото, тъй като Българската православна църква все още не е признала автокефалията на Украинската православна църква", обясни по-рано днес и Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний.
Церемонията по погребението на патриарх Неофит в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски" започна в 9,30 ч.
Литургията бе предстоявана от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, сега наместник-председател на Светия синод, заедно с архиереи от Българската православна църква.
"Днес е тъжен ден не само за България, но и за всички нас", заяви патриарх Вартоломей.
"Патриархът беше обичан събрат. Молим се на Бог за упокой на душата му, както и за избора за наместник, който ще бъде патриарх и духовен баща на българската нация", допълни той преди да влезе в храма по-рано през деня.
Днес е вторият Ден на национален траур в памет на патриарха. Стотици дойдоха да се простят с него още в ранни зори. Сред първите поклонили се бяха цар Симеон Втори, президентът (2002-2012) Георги Първанов, кметът на София Васил Терзиев, президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, премиерът в оставка Николай Денков, вицепремиерът и външен министър Мария Габриел, министърът на отбраната Тодор Тагарев, депутати и др. На опелото бяха и актьорът Мариус Донкин, който изказа съболезнования и силно прегърна двамата племенници на патриарха, както и шефът на операта акад. Пламен Карталов.
"Още помня как той ме благослови в началото на първата ми кандидат-президентска кампания. Няма да забравя неговите думи, че вярата в доброто трябва да ни обединява и крепи като народ", каза президентът Румен Радев.
"За съжаление, нашата среща беше една от последните. Не пропускаше празник да изпрати специално, лично послание до мен. Пазя тези документи и ще ги пазя цял живот. Най-топлите, най-благите очи. Най-всеопрощаващата душа. Урокът, който оставя след себе си, е на толерантност и на обич помежду ни", сподели вицепрезидентът Илияна Йотова преди да се поклони пред патриарха.
"Ще го помним като безукорен, безупречен духовник, като радетел за българската православна църква, като човек, който призоваваше към обединение и единение. Той трябва да служи като пример на всички. Няма да забравя неговия патриотизъм и родолюбие, защото той обичаше народа, светата църква и трябва да е пример за всички нас", каза шефът на парламента Росен Желязков.
"За съжаление, не успяхме да го спасим. Изпитваме дълбока скръб, защото ние искрено го обичахме. В най-тежките времена по време на пандемията църквата винаги е била до нас. Ние сме твърдо убедени, че без вяра не може само нашият професионализъм да даде резултат. Не съм виждал човек с по-благ поглед и толкова смирен, мъдър човек. Успяваше с три-четири думи да предаде мъдрост, която други не могат да предадат за час", разказа и началникът на Военномедицинска академия в София генерал-майор Венцислав Мутафчийски. Той бе в екипа, който се грижеше за патриарха, откакто той влезе в болница в края на 2023 г.
"Човек се готви, но никога не е подготвен. Огромна беше болката. Мисля, че в Българската православна църква има много достойни хора, но той е един наистина забележителен човек, който си отиде за съжаление. Това, което трябва да запомним от него, е това единение, което правеше към нацията. Едно от най-важните неща за пътя му", допълни Мутафчйски пред Нова ТВ.
Почит на патриарха отдаде и руската посланичка Елеонора Митрофанова.
На опелото присъства и ръководителят на дипломатическата мисия на Украйна в България Олеся Илашчук.
За погребението днес пристигнаха и представители на сръбската, македонската, албанската и други от посестримите на българската църкви. Представители прати и Йерусалимската църква.
От Румъния тук е митрополитът на Яш Теофан. Той е втори по старшинство след румънския патриарх Даниил, който от своя страна изпрати съболезнователна телеграма на Светия синод. В Патриаршеската катедрала в Букурещ бе отслужена и заупокойна молитва.
"Със съкрушени сърца, с голяма болка, скръб и тъга, но и неизменно упование в нашия Господ Иисус Христос изпращаме днес в последния му ден светейшия патриарх Неофит", обърна се към миряните и духовниците митрополит Йоан. Той подчерта, че приживе Неофит "беше верен на Бога, на своето християнско звание и монашески обети".
Живееше според вярата си и беше образец за смирение, чистота, търпение и човекомъдрие. Живя и служи с истинска християнска любов и вярност към Спасителя, продължи митрополитът.
Той добре съзнаваше необходимостта от приемственост спрямо заветите на своите предшественици, следваше техния пример и се стремеше да им подражава във всичко, допълни митрополит Йоан.
Особено сме признателни на Вселенския патриарх Вартоломей, който с личното си присъствие засвидетелства още веднъж нашето единство с църквата майка, каза още митрополитът.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари