МВР следи тежките разводи със скандали за децата

02 April 2024
Димитър Мартинов
От МВР ще получават информация и за заведени дела за забрана на дете да напуска страната.
От МВР ще получават информация и за заведени дела за забрана на дете да напуска страната.

За другите държави остават декларациите за съгласие и от майката, и от бащата

По нови мерки срещу извеждането на деца от страната след отпадналия Шенген по въздух изработи от дни МВР.

Ако единият родител е завел дело за забрана детето да напуска страната, информацията ще постъпва веднага във вътрешното министерство. При подобни спорове в тежки разводи районните съдилища в страната ще подават данните директно към МВР, научи “24 часа” от високопоставен източник в Гранична полиция. Още щом делото бъде разпределено на съдия - преди първото заседание, на което се изслушва другият родител, съдията ще има ангажимент да уведоми вътрешното ведомство.

МВР ще има информация и за решенията на различните инстанции. Дори те да са се произнесли, че детето може да пътува, забраната остава до окончателното решение на съда от последната инстанция или до изтичане на срока за обжалване.

Освен това данните ще се въвеждат в Шенгенската информационна система. Това се прави, в случай че детето вече е било изведено. Механизмът е регламентиран в чл. 127Б от Семейния кодекс, в който последните промени бяха направени през декември 2023 г.

Хипотезата за уведомленията при подобни дела е валидна най-вече за деца над 14 г., които имат лична карта, както и по-малки, на които вече е издаден международен паспорт. При всички други случаи се иска съгласието и на двамата родители, за да се издаде международен паспорт и съответно детето да пътува свободно. Без документ за самоличност няма как и да се купи самолетен билет.

Досега МВР получаваше информация едва за окончателните решения на съда. И бариера срещу евентуално извеждане на детето от страната без знание на другия родител бяха декларациите за съгласие то да пътува, които се попълваха ие от майката, и от бащата. С отпадането на граничните проверки за страните от Шенген обаче такива вече не се изискват, когато се лети към държавите от пространството. За всички други страни декларациите остават.

МВР засилва и мерките за сигурност, като увеличава полицейските проверки. Те ще се правят на база анализ на риска. Дори преди месец имало такъв случай.

Колегите на аерогарата забелязали, че дете се дърпа, не желае да пътува. Направиха проверка, намеси се Агенцията за закрила на детето. В крайна сметка то не замина и това стана точно след като използвахме метода за оценка на риска. Това е европейска практика. Няма да измисляме топлата вода. Започваме с мерките, които се прилагат в държавите, към които се стремим, разказа в интервю за “24 часа” миналата седмица директорът на “Гранична полиция” гл. комисар Антон Златанов. Той обясни и че съдебните решения имат огромен ефект по аерогарите.

За прилагането на новия ред на уведомяване за подобни дела МВР ще въвежда данните в системата, в която сега постъпва информация за влезли в сила съдебни решения. В нея ще се пише коя мярка е предварителна и коя - наложена окончателно от съда. При временните ограничения ще има информация и за етапа, на който се намира делото в съда.

Все пак е предвидена хипотеза, при която по време на процеса детето ще може да напусне страната, но само с изричното разрешение на съда.

Освен това родител ще може да поиска и при влязло в сила решение то да бъде отменено. Това ще става при представане на доказателства, че рискът от незаконно извеждане на детето е отпаднал

Другите данни, с които МВР разполага по отношение на децата, са за упражнено домашно насилие. Там процедурата е такава, че мерки като ограничителна заповед и заповед за защита се налагат най-вече след молба на другия родител. При спорове полицията иска информация от други инстутиции, за да разбере кой е получил попечителството и какъв режим на свиждание е определен от съда.

Данни за заповеди за защита и ограничителни заповеди МВР има и за хора в развод или с вече приключило дело. Те се вкарват в регистър. Освен това ведомството разполага и с информация дори само за подадени сигнали, които не са прераснали в дело или пък по една или друга причина са били оттеглени от жалбоподателя.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/