Учените са страхуват, че газовете и седиментите, които се отделят от нея, ще променят безвъзвратно околната среда
Дълга километър и дълбока почти 300 метра яма в областта Яна в Сибир, известна като „кратера Батагайка", се разширява по-бързо от очакваното поради изменението на климата. Наричан още „Портата на ада", кратерът се е образувал, когато топящата се вечно замръзнала почва (пермафрост) в руската тундра започнала да освобождава в земната атмосфера тонове заключен в нея преди това метан - мощен парников газ.
Сега нови изследвания откриха, че скоростта на отделяне на този и други въглеродни газове при разширяването на огромната дупка е достигнала между 4000 и 5000 тона на година. Според водещия автор на изследването резултатите показват колко бързо се случва деградацията на пермафроста. Той предупреждава, че кратерът скоро може да освободи всички останали парникови газове, които са му останали.
Глациологът Александър Кизяков, работи с дузина други изследователи по новото проучване, публикувано през юни в списание Geomorphology.
Учените са установили, че кратерът достига кората на Земята.
Това е знак, че пермафростът е почти изчезнал, което ще доведе до по-голямо срутване. Но Кизяков, отбеляза, че все още има възможност топенето да продължи странично.
„Очаква се разширяване по периферията и нагоре по склона", казва той пред изданието Atlas Obscura.
Екипът успява да разработи 3D модел на начина, по който пермафростът е поддавал по време на продължилото десетилетия срутване, като използва широкообхватни данни от различни независими източници. Те включват: сателитни измервания, полети с дрон над Батагайка, проби от пермафрост и други почвени продукти по време на теренни експедиции през 2019 и 2023 г.
Учените смятат, че 3D модела ще им помогне да анализират структурата и топенето на пермафроста. Така те се надяват да разберат колко и какви материали се размразяват в него и какво се освобождава след това, било то във водните басейни или в атмосферата.
Никита Тананаев, изследовател от Института за пермафрост „Мелников" в гр. Якутск, който не е участвал в новото изследване, отбелязва, че изтичането на газове от кратера променя трайно близките екосистеми. Това ще доведе до значителни промени в речните местообитания и плодородните почви.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари