Musankwa sanyatiensis припомни колко неоткрити вкаменелости има в Африка
Динозаврите, величествените същества, които някога са властвали на нашата планета, отдавна са пленили въображението както на учените, така и на много хора по света. Тези праисторически създания са се разхождали по Земята преди милиони години, а днес сме една крачка по-напред към истината за тяхното съществуване.
В постоянно развиващата се област на палеонтологията всяко ново откритие само по себе си представлява ценно парче към пъзела на древния живот на Земята. Наскоро учени откриха нещо вълнуващо за всички любители на динозаврите - неизвестен досега вид динозавър. Вкаменелостите на този динозавър са открити в Зимбабве на брега на езерото Кариба и представляват напълно нов вид динозавър. Тази забележителна находка, наречена Musankwa sanyatiensis, е едва четвъртият вид динозавър, обявен в Зимбабве. Това откритие е от мащаб, който предизвика вълнение както сред учените, така и сред всички любителите на тези отдавна изчезнали създания.
Според проучване, публикувано в Acta Palaeontologica Polonica, фосилизираните останки са от единия заден крак на вида, като включват костите на бедрото, подбедрицата и глезена и са открити вградени в скала на брега на езерото.
Според изследователите, работещи по това откритие, останките датират от периода на късния триас, геоложки период от земната история, който започва преди около 250 милиона години и завършва преди около 200 милиона години, с продължителност 50 милиона години.
По-нататъшни анализи на новооткрития динозавър карат изследователите да вярват, че Musankwa Sanyatiensis е сред Sauropodomorpha - група дългокраки динозаври, живели точно по времето на късния триас, пише Phys.org. Sauropodomorpha се отличават с коронки на зъбите във формата на листа, малка глава и шия, която е дълга поне колкото ствола на тялото и по-дълга от крайниците.
“Въпреки ограничения изкопаем материал тези кости притежават уникални характеристики, които ги отличават от тези на други динозаври, живели по същото време”, казва д-р Кимбърли Чапел, доцент в университета “Стоуни Брук” и почетен сътрудник в Института за еволюционни изследвания в Уитс, пред Science Daily.
Анализ разкрива, че Musankwa sanyatiensis е бил част от групата на Sauropodomorpha. Това са двукраки динозаври с дълга шия, които са живеели през късния триас. Интересно е, че този динозавър, изглежда, е близкородствен със съвременниците си в Южна Африка и Аржентина. Теглото му е било около 390 кг, което го прави един от по-големите динозаври на своята епоха.
Африка има дълга история на откриване на динозаври, като първият динозавър в южното полукълбо е открит в Южна Африка само три години след като сър Ричард Оуен въвежда термина “динозавър” през 1842 г. Въпреки това повечето известни вкаменелости на динозаври са открити само в 10 държави, особено в северното полукълбо, което води до оскъдно представяне на африканското динозавърско разнообразие в световния фосилен архив. Като основната причина са прекалено малкото проучвания за останки от динозаври на континента.
Musankwa Sanyatiensis е едва четвъртият вид динозавър, на който е дадено име в Зимбабве.
Сред предишните находки, открити на територията на Зимбабве, са и Syntarsus rhodesiensis, който е открит пред през 1969 г., Vulcanodon karibaensis през 1972 г. и Mbiresaurus raathi през 2022 г.
До вълнуващото откритие се стига благодарение на съвместното изследване, проведено от група изследователи от няколко университета и музеи - университета Витватерсранд, в Йоханесбург, Южна Африка, природонаучния музей на Зимбабве, университета “Стоуни Брук” в Ню Йорк. Ръководител на това изследване е професор Пол Барет от Природонаучния музей в Лондон.
Откритието на Musankwa Sanyatiensis не е първата вълнуваща новина, свързана с динозаврите за тази година.
През март 2024 г. стана известно откритието на мъж от Франция, който разхождал кучето си, когато намерил вкаменелост на 70 милиона години, която се оказва почти пълен скелет на дългокрак титанозавър, но я пази в тайна близо 2 години. Дамиен Бошето се натъква на масивния скелет в горите на Монтулие, близо до дома му в Крузи, село в Южна Франция.
“Случи се една сутрин като всяка друга, по време на обикновена разходка. Докато разхождахме кучето, свлачище на ръба на скалата разкри костите на различни скелети”, споделя в интервю французинът, който бил ентусиаст палеонтолог и след откритието напуска работата си и се отдава на ученето на магистърска степен в сферата на палеонтологията, пише People.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари